Transalpino Cup

Tidligere vindere
1986: Claus Pedersen, Sisu/MBK (Jeg blev nr. 3).
1987: Lars Hauth, Sisu/MBK (Jeg blev nr. 4).
1988: Frank Gullberg, Malmö FF (Jeg blev nr. 4).
1989: Claus Pedersen, Sisu/MBK (Jeg blev nr. 9).
1990: Wang Ian Feng, Halmstad (Jeg blev nr. 2).
1991: Allan Bentsen, Triton (Jeg blev nr. 3).
1992: Claus Pedersen, Sisu/MBK (Jeg blev nr. 5).
19-20/9-86: DBTUs ranglisteturnering (Transalpino Cup) i Roskildehallen
To puljer med seks i hver, semifinaler på kryds, men ellers direkte placeringskampe.
Pulje A
Allan Bentsen – Johnny Hansen, 2-0.
Claus Pedersen – Claus Junge, 2-1.
Claus Sandbye – Bo Holmsgaard, 2-0.
Claus Junge – Johnny Hansen, 2-0.
Claus Pedersen – Claus Sandbye, 2-1.
Allan Bentsen – Bo Holmsgaard, 2-0.
Claus Sandbye – Johnny Hansen, 2-0.
Claus Pedersen – Bo Holmsgaard, 2-0.
Allan Bentsen – Claus Junge, 2-1.
Johnny Hansen – Bo Holmsgaard, 2-1.
Claus Pedersen – Allan Bentsen, 2-0.
Claus Junge – Claus Sandbye, 2-0.
Claus Pedersen – Johnny Hansen, 2-1.
Allan Bentsen – Claus Sandbye, 2-1.
Claus Junge – Bo Holmsgaard, 2-0.
Pulje A, slutstilling
1. Claus Pedersen, Sisu/MBK, 5 sejre (sæt: 10-3).
2. Allan Bentsen, Triton, 4 sejre (sæt: 8-4).
3. Claus Junge, Viby, 3 sejre (sæt: 8-4).
4. Claus Sandbye, Brønderslev, 2 sejre (sæt: 6-6).
5. Johnny Hansen, Frederiksværk, 1 sejr (sæt: 3-9).
6. Bo Holmsgaard, Sporvejene, 0 sejre (sæt: 1-10).
Pulje B
Lars Hauth – Flemming Sunn, 2-0.
Carsten Egeholt – Jan Harkamp, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Bjarne Grimstrup, 2-0.
Lars Hauth – Carsten Egeholt, 2-0.
Jan Harkamp – Mogens Sonnichsen, 2-0.
Flemming Sunn – Bjarne Grimstrup, 2-1.
Lars Hauth – Mogens Sonnichsen, 2-0.
Jan Harkamp – Bjarne Grimstrup, 2-0.
Carsten Egeholt – Flemming Sunn, 2-0.
Lars Hauth – Bjarne Grimstrup, 2-0.
Jan Harkamp – Flemming Sunn, 2-1.
Carsten Egeholt – Mogens Sonnichsen, 2-0.
Lars Hauth – Jan Harkamp, 2-1.
Carsten Egeholt – Bjarne Grimstrup, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Flemming Sunn, 2-1.
Pulje B, slutstilling
1. Lars Hauth, Sisu/MBK, 5 sejre (sæt: 10-1).
2. Carsten Egeholt, Sporvejene, 4 sejre (sæt: 8-2).
3. Jan Harkamp, Brønderslev, 3 sejre (sæt: 7-5).
4. Mogens Sonnichsen, Viby, 2 sejre (sæt: 4-7).
5. Flemming Sunn, VRI, 1 sejr (sæt: 4-9).
6. Bjarne Grimstrup, Brønshøj, 0 sejre (sæt: 1-10).
Semifinaler
Claus Pedersen – Carsten Egeholt, 2-0 (21-17, 21-14).
Lars Hauth – Allan Bentsen, 2-0 (21-16, 21-15).
Finale
Claus Pedersen – Lars Hauth, 2-1 (22-24, 21-13, 21-19).
Kamp om 3.-4. pladsen
Carsten Egeholt – Allan Bentsen, 2-1 (21-14, 16-21, 21-14).
Kamp om 5.-6. pladsen
Claus Junge – Jan Harkamp, 2-0 (21-17, 21-11).
Kamp om 7.-8. pladsen
Mogens Sonnichsen – Claus Sandbye, 2-0 (21-15, 21-7).
Kamp om 9.-10. pladsen
Johnny Hansen – Flemming Sunn, 2-0 (21-12, 21-13).
Kamp om 11.-12. pladsen
Bo Holmsgaard – Bjarne Grimstrup, 2-1 (15-21, 21-16, 21-17).
Slutstilling
1. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
2. Lars Hauth, Sisu/MBK.
3. Carsten Egeholt, Sporvejene.
4. Allan Bentsen, Triton.
5. Claus Junge, Viby.
6. Jan Harkamp, Brønderslev.
7. Mogens Sonnichsen, Viby.
8. Claus Sandbye, Brønderslev.
9. Johnny Hansen, Frederiksværk.
10. Flemming Sunn, VRI.
11. Bo Holmsgaard, Sporvejene.
12. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
6/9-87: Transalpino Cup, Hirtshals
To puljer med seks i hver, semifinaler på kryds, men ellers direkte placeringskampe.
Pulje A
Lars Hauth – Peter Bruhn, 2-0.
Johnny Hansen – Claus Junge, 2-1.
Thomas Josiasen – Carsten Egeholt, 2-1.
Claus Junge – Lars Hauth, 2-1.
Johnny Hansen – Thomas Josiasen, 2-0.
Carsten Egeholt – Peter Bruhn, 2-0.
Lars Hauth – Thomas Josiasen, 2-0.
Carsten Egeholt – Johnny Hansen, 2-0.
Claus Junge – Peter Bruhn, 2-0.
Lars Hauth – Carsten Egeholt, 2-1.
Peter Bruhn – Johnny Hansen, 2-0.
Thomas Josiasen – Claus Junge, 2-0.
Lars Hauth – Johnny Hansen, 2-1.
Carsten Egeholt – Claus Junge, 2-1.
Peter Bruhn – Thomas Josiasen, 2-0.
Pulje A, slutstilling
1. Lars Hauth, 4 sejre (sæt: 9-4).
2. Carsten Egeholt, 3 sejre (sæt: 8-5).
3. Claus Junge, 2 sejre (sæt: 6-7).
4. Johnny Hansen, 2 sejre (sæt: 5-7).
5. Peter Bruhn, 2 sejre (sæt: 4-6).
6. Thomas Josiasen, 2 sejre (sæt: 4-7).
Pulje B
Jan Harkamp – Claus Sandbye, 2-0.
Claus Pedersen – Allan Bentsen, 2-1.
Glenn Davidsson – Mogens Sonnichsen, 2-1.
Jan Harkamp – Allan Bentsen, 2-1.
Claus Pedersen – Mogens Sonnichsen, 2-0.
Glenn Davidsson – Claus Sandbye, 2-0.
Jan Harkamp – Mogens Sonnichsen, 2-0.
Claus Pedersen – Glenn Davidsson, 2-0.
Claus Sandbye – Allan Bentsen, 2-0.
Glenn Davidsson – Jan Harkamp, 2-1.
Claus Pedersen – Claus Sandbye, 2-1.
Mogens Sonnichsen – Allan Bentsen, 2-0.
Claus Pedersen – Jan Harkamp, 2-1.
Glenn Davidsson – Allan Bentsen, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Claus Sandbye, 2-0.
Pulje B, slutstilling
1. Claus Pedersen, 5 sejre (sæt: 10-3).
2. Glenn Davidsson, 4 sejre (sæt: 8-4).
3. Jan Harkamp, 3 sejre (sæt: 8-5).
4. Mogens Sonnichsen, 2 sejre (sæt: 5-6).
5. Claus Sandbye, 1 sejr (sæt: 3-8).
6. Allan Bentsen, 0 sejre (sæt: 2-10).
Semifinaler
Lars Hauth – Glenn Davidsson, 2-1 (26-24, 12-21, 21-16).
Claus Pedersen – Carsten Egeholt, 2-1 (19-21, 21-12, 21-18).
Finale
Lars Hauth – Claus Pedersen, 2-0 (21-14, 21-17).
Kamp om 3.-4. pladsen
Glenn Davidsson – Carsten Egeholt, 2-1 (25-23, 17-21, 22-20).
Kamp om 5.-6. pladsen
Claus Junge – Jan Harkamp, 2-1 (16-21, 21-11, 21-10).
Kamp om 7.-8. pladsen
Johnny Hansen – Mogens Sonnichsen, 2-1 (21-17, 16-21, 21-19).
Kamp om 9.-10. pladsen
Peter Bruhn – Claus Sandbye, 2-0 (21-17, 21-14).
Kamp om 11.-12. pladsen
Allan Bentsen – Thomas Josiasen, 2-1 (21-19, 15-21, 21-12).
Slutstilling
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
3. Glenn Davidsson, BTK Rekord.
4. Carsten Egeholt, Brønderslev.
5. Claus Junge, Viby.
6. Jan Harkamp, Brønderslev.
7. Johnny Hansen, Frederiksværk.
8. Mogens Sonnichsen, Viby.
9. Peter Bruhn, Brønderslev.
10. Claus Sandbye, Helsinge.
11. Allan Bentsen, Sisu/MBK.
12. Thomas Josiasen, Brønderslev.
11/9-88: Transalpino Cup, Glostruphallen
To puljer med seks i hver, semifinaler på kryds, men ellers direkte placeringskampe.
Pulje A
Lars Hauth – Thomas Norberg, 2-1.
Claus Junge – Flemming Sunn, 2-0.
Carsten Egeholt – Allan Bentsen, 2-1 (Bentsen havde to matchbolde).
Lars Hauth – Flemming Sunn, 2-0.
Claus Junge – Allan Bentsen, 2-1.
Carsten Egeholt – Thomas Norberg, 2-1.
Lars Hauth – Allan Bentsen, 2-1.
Claus Junge – Carsten Egeholt, 2-1.
Thomas Norberg – Flemming Sunn, 2-0.
Carsten Egeholt – Lars Hauth, 2-0 (22-20, 22-20).
Thomas Norberg – Claus Junge, 2-1.
Flemming Sunn – Allan Bentsen, 2-0.
Lars Hauth – Claus Junge, 2-0.
Carsten Egeholt – Flemming Sunn, 2-0.
Thomas Norberg – Allan Bentsen, 2-1.
Pulje A, slutstilling
1. Carsten Egeholt, Brønderslev, 4 sejre (sæt: 9-4).
2. Lars Hauth, Sisu/MBK, 4 sejre (sæt: 8-4).
3. Thomas Norberg, Halmstad, 3 sejre (sæt: 8-6).
4. Claus Junge, Viby, 3 sejre (sæt: 7-6).
5. Flemming Sunn, VRI, 1 sejr (sæt: 2-8).
6. Allan Bentsen, Esbjerg, 0 sejre (sæt: 4-10).
Pulje B
Frank Gullberg – Jan Harkamp, 2-1.
Claus Pedersen – Rhod Jepsen, 2-0.
Kim Høgsberg – Mogens Sonnichsen, 2-0.
Jan Harkamp – Rhod Jepsen, 2-0.
Claus Pedersen – Mogens Sonnichsen, 2-0 eller 2-1.
Frank Gullberg – Kim Høgsberg, 2-0.
Jan Harkamp – Mogens Sonnichsen, 2-0 eller 2-1.
Claus Pedersen – Kim Høgsberg, 2-0.
Frank Gullberg – Rhod Jepsen, 2-0.
Jan Harkamp – Kim Høgsberg, 2-0.
Claus Pedersen – Frank Gullberg, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Rhod Jepsen, 2-1.
Claus Pedersen – Jan Harkamp, 2-1.
Kim Høgsberg – Rhod Jepsen, 2-0 eller 2-1.
Frank Gullberg – Mogens Sonnichsen, 2-0.
Pulje B, slutstilling
1. Claus Pedersen, Sisu/MBK, 5 sejre.
2. Frank Gullberg, Malmö FF, 4 sejre.
3. Jan Harkamp, Brønderslev, 3 sejre.
4. Kim Høgsberg, 2 sejre.
5. Mogens Sonnichsen, Esbjerg, 1 sejr.
6. Rhod Jepsen, Esbjerg, 0 sejre.
Semifinaler
Lars Hauth – Claus Pedersen, 2-0.
Frank Gullberg – Carsten Egeholt, 2-0.
Finale
Frank Gullberg – Lars Hauth, 2-0.
Kamp om 3.-4. pladsen
Claus Pedersen – Carsten Egeholt, 2-1.
Kamp om 5.-6. pladsen
Jan Harkamp – Thomas Norberg, 2-0.
Kamp om 7.-8. pladsen
Claus Junge – Kim Høgsberg, 2-0.
Kamp om 9.-10. pladsen
Mogens Sonnichsen – Flemming Sunn, 2-0.
Kamp om 11.-12. pladsen
Allan Bentsen – Rhod Jepsen, 2-0.
Slutstilling
1. Frank Gullberg, Malmö FF.
2. Lars Hauth, Sisu/MBK.
3. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
4. Carsten Egeholt, Brønderslev.
5. Jan Harkamp, Brønderslev.
6. Thomas Norberg, Halmstad.
7. Claus Junge, Viby.
8. Kim Høgsberg.
9. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
10. Flemming Sunn, VRI.
11. Allan Bentsen, Esbjerg.
12. Rhod Jepsen, Esbjerg.
Okt. 89: Transalpino Cup (CHECK DATO)
Semifinaler
Claus Pedersen, Sisu/MBK – Tomas Buza, Malmø, 2-1 (Buza havde matchbold i 2. sæt).
Jan Harkamp, Brønderslev – Allan Bentsen, Esbjerg, 2-0 (21-12, 21-12).
Finale
Claus Pedersen, Sisu/MBK – Jan Harkamp, Brønderslev, 2-0 (21-18, 23-21).
Slutstilling
1. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Allan Bentsen, Esbjerg.
4. Tomas Buza, Malmø.
5. Claus Junge, Hørning.
6. Kim Høgsberg, Virum.
7. Rhod Jepsen, Esbjerg.
8. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
9. Carsten Egeholt, Brønderslev.
10. Peter Micheelsen, Virum.
11. Søren Jacobsen, OB.
Jeg vandt over Peter Micheelsen i kampen om 9.-10. pladsen.
2/9-90: Transalpino Cup, Glostrup-hallen
To puljer med 6 i hver. De to bedste krydser i semifinalerne. Jeg tabte i turneringen ingen sæt til danske spillere, og førte i finalen med 15-10 i tredje- og afgørende sæt mod Wang Ian Feng fra Halmstad.
Pulje A
Wang Ian Feng – Jesper Mortensen, 2-0 (21-13, 21-14).
Søren Jacobsen – Kim Høgsberg, 2-0 (21-19, 21-19).
Carsten Egeholt – Mogens Sonnichsen, 2-0 (21-17, 21-15).
Wang Ian Feng – Kim Høgsberg, 2-0 (21-14, 21-9).
Mogens Sonnichsen – Søren Jacobsen, 2-0 (21-18, 21-19).
Carsten Egeholt – Jesper Mortensen, 2-0 (21-12, 21-11).
Wang Ian Feng – Mogens Sonnichsen, 2-0 (21-8, 21-13).
Carsten Egeholt – Søren Jacobsen, 2-0 (21-12, 21-17).
Kim Høgsberg – Jesper Mortensen, 2-1 (21-19, 16-21, 21-15).
Wang Ian Feng – Carsten Egeholt, 2-0 (21-15, 21-18).
Jesper Mortensen – Søren Jacobsen, 2-0 (21-19, 21-15).
Mogens Sonnichsen – Kim Høgsberg, 2-1 (13-21, 21-11, 22-20).
Wang Ian Feng – Søren Jacobsen, 2-0 (21-8, 21-13).
Carsten Egeholt – Kim Høgsberg, 2-0 (21-10, 21-19).
Mogens Sonnichsen – Jesper Mortensen, 2-0 (21-10, 21-19).
Pulje A, slutstilling
1. Wang Ian Feng, 5 sejre (sæt: 10-0).
2. Carsten Egeholt, 4 sejre (sæt: 8-2).
3. Mogens Sonnichsen, 3 sejre (sæt: 6-5).
4. Jesper Mortensen, 1 sejr (sæt: 3-8).
5. Kim Høgsberg, 1 sejr (sæt: 3-9).
6. Søren Jacobsen, 1 sejr (sæt: 2-8).
Pulje B
Rhod Jepsen – Peter Micheelsen, 2-0 (23-21, 21-15).
Jan Harkamp – Allan Bentsen, 2-0 (21-18, 21-16).
Peter Gripler – Claus Junge, 2-1 (17-21, 23-21, 21-15).
Allan Bentsen – Peter Micheelsen, 2-0 (21-13, 21-17).
Jan Harkamp – Claus Junge, 2-1 (21-19, 17-21, 21-19).
Peter Gripler – Rhod Jepsen, 2-1 (16-21, 21-14, 21-9).
Claus Junge – Peter Micheelsen, 2-1 (21-8, 20-22, 21-9).
Jan Harkamp – Peter Gripler, 2-1 (21-19, 15-21, 21-19).
Allan Bentsen – Rhod Jepsen, 2-1 (20-22, 21-16, 21-9).
Peter Gripler – Peter Micheelsen, 2-0 (21-18, 21-18).
Jan Harkamp – Rhod Jepsen, 2-0 (21-8, 21-18).
Claus Junge – Allan Bentsen, 2-1 (8-21, 23-21, 21-18).
Jan Harkamp – Peter Micheelsen, 2-1 (18-21, 29-27 efter 4 matchbolde, 21-18).
Peter Gripler – Allan Bentsen, 2-1 (21-18, 19-21, 21-14).
Claus Junge – Rhod Jepsen, 2-1 (17-21, 21-15, 21-11).
Semifinaler
Wang Ian Feng – Peter Gripler, 2-0 (21-16, 21-13).
Carsten Egeholt – Jan Harkamp, 2-0 (21-13, 21-18).
Finale
Wang Ian Feng – Carsten Egeholt, 2-1 (12-21, 21-18, 21-17 (10-15)).
Slutstilling
1. Wang Ian Feng, Halmstad.
2. Carsten Egeholt, Brønderslev.
3. Jan Harkamp, Brønderslev.
4. Peter Gripler, Halmstad.
5. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
6. Claus Junge, Hørning.
7. Jesper Mortensen, Brønderslev.
8. Allan Bentsen, Esbjerg.
9. Kim Høgsberg, Virum.
10. Rhod Jepsen, Esbjerg.
11. Søren Jacobsen, OB.
12. Peter Micheelsen, Virum.

1/9-91: Transalpino Cup, Glostrup
Pulje A, slutstilling
1. Jan Harkamp, Brønderslev.
2. Allan Bentsen, Triton.
3. Kim Høgsberg, Virum.
4. Jesper Mortensen, Hørning.
5. Finn Tugwell, Viby.
6. Peter Micheelsen, Virum.
Pulje B, slutstilling
1. Carsten Egeholt, Brønderslev.
2. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
3. Rhod Jepsen, Esbjerg.
4. Johan Stoustrup, Virum.
5. Birger Vest, Viby.
6. Søren Jacobsen, Hørning.
Semifinaler
Jan Harkamp – Mogens Sonnichsen, 2-0 (21-15, 21-11).
Allan Bentsen – Carsten Egeholt, 2-0 (22-20, 21-16).
Finale
Allan Bentsen – Jan Harkamp, 2-0 (21-12, 21-17).
Kamp om 3.-4. plads
Carsten Egeholt – Mogens Sonnichsen, 2-1 (24-22, 15-21, 21-12).
Kamp om 5.-6. plads
Rhod Jepsen – Kim Høgsberg, 2-1 (21-17, 15-21, 21-7).
Kamp om 7.-8. plads
Jesper Mortensen – Johan Stoustrup, 2-0 (21-18, 21-14).
Kamp om 9.-10. plads
Birger Vest – Finn Tugwell, 2-1 (7-21, 21-11, 21-17).
Kamp om 11.-12. plads
Peter Micheelsen – Søren Jacobsen, 2-1 (21-23, 21-15, 21-18).
Slutstilling
1. Allan Bentsen, Triton.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Carsten Egeholt, Brønderslev.
4. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
5. Rhod Jepsen, Esbjerg.
6. Kim Høgsberg, Virum.
7. Jesper Mortensen, Hørning.
8. Johan Stoustrup, Virum.
9. Birger Vest, Viby.
10. Finn Tugwell, Viby.
11. Peter Micheelsen, Virum.
12. Søren Jacobsen, Hørning.
6/9-92: Transalpino Cup, Idrættens Hus, Brøndby
To puljer med seks i hver, semifinaler på kryds, men ellers direkte placeringskampe.
Pulje A
Rhod Jepsen – Henrik Vendelbo, 2-0 (21-15, 21-13).
Johan Stoustrup – Kim Høgsberg, 2-1 (21-13, 10-21, 21-19).
Martin Monrad – Lars Hauth, 2-1 (21-17, 12-21, 21-17).
Lars Hauth – Johan Stoustrup, 2-0 (21-15, 25-23).
Kim Høgsberg – Henrik Vendelbo, 2-0 (22-20, 21-18).
Martin Monrad – Rhod Jepsen, 2-0 (21-17, 21-19).
Martin Monrad – Johan Stoustrup, 2-0 (21-16, 21-18).
Rhod Jepsen – Kim Høgsberg, 2-0 (21-18, 21-15).
Lars Hauth – Henrik Vendelbo, 2-1 (21-13, 18-21, 21-18).
Henrik Vendelbo – Johan Stoustrup, 2-1 (17-21, 21-5, 25-23).
Kim Høgsberg – Martin Monrad, 2-0 (21-15, 21-16).
Rhod Jepsen – Lars Hauth, 2-1 (21-11, 17-21, 21-16).
Lars Hauth – Kim Høgsberg, 2-0 (21-14, 21-17).
Martin Monrad – Henrik Vendelbo, 2-0 (21-15, 21-16).
Johan Stoustrup – Rhod Jepsen, 2-1 (19-21, 21-13, 21-17).
Pulje A, slutstilling
1. Martin Monrad, 4 sejre (sæt: 8-3).
2. Lars Hauth, 3 sejre (sæt: 8-5).
3. Rhod Jepsen, 3 sejre (sæt: 7-5).
4. Kim Høgsberg, 2 sejre (sæt: 5-6).
5. Johan Stoustrup, 2 sejre (sæt: 5-8).
6. Henrik Vendelbo, 1 sejr (sæt: 3-9).
Pulje B
Jesper Mortensen – Mogens Sonnichsen, 2-0 (21-17, 22-20).
Claus Pedersen – Carsten Egeholt, 2-0 (21-17, 22-20).
Jan Harkamp – Finn Tugwell, 2-1 (17-21, 21-15, 21-12).
Jan Harkamp – Claus Pedersen, 2-0 (21-19, 21-18).
Carsten Egeholt – Jesper Mortensen, 2-1 (21-13, 15-21, 21-6).
Mogens Sonnichsen – Finn Tugwell, 2-1 (17-21, 21-19, 21-17).
Claus Pedersen – Finn Tugwell, 2-0 (21-18, 21-11).
Mogens Sonnichsen – Carsten Egeholt, 2-1 (21-18, 19-21, 21-12).
Jan Harkamp – Jesper Mortensen, 2-0 (24-22, 21-12).
Claus Pedersen – Jesper Mortensen, 2-1 (24-22, 21-23, 21-17).
Carsten Egeholt – Finn Tugwell, 2-0 (21-8, 21-15).
Jan Harkamp – Mogens Sonnichsen, 2-0 (21-18, 21-13).
Carsten Egeholt – Jan Harkamp, 2-1 (21-18, 17-21, 21-15).
Claus Pedersen – Mogens Sonnichsen, 2-1 (21-19, 8-21, 21-18).
Finn Tugwell – Jesper Mortensen, 2-1 (21-18, 8-21, 21-2).
Pulje B, slutstilling
1. Jan Harkamp, 4 sejre (sæt: 9-3).
2. Claus Pedersen, 4 sejre (sæt: 8-4).
3. Carsten Egeholt, 3 sejre (sæt: 7-6).
4. Mogens Sonnichsen, 2 sejre (sæt: 5-8).
5. Jesper Mortensen, 1 sejr (sæt: 5-8).
6. Finn Tugwell, 1 sejr (sæt: 4-9).
Semifinaler
Claus Pedersen – Martin Monrad, 2-0 (21-10, 21-14).
Lars Hauth – Jan Harkamp, 2-1 (21-11, 16-21, 21-14).
Finale
Claus Pedersen – Lars Hauth, 2-0 (21-13, 21-14).
Kamp om 3.-4. plads
Jan Harkamp – Martin Monrad, 2-0 (21-11, 21-9).
Kamp om 5.-6. plads
Carsten Egeholt – Rhod Jepsen, 2-1 (19-21, 21-10, 21-14).
Kamp om 7.-8. plads
Kim Høgsberg – Mogens Sonnichsen, 2-0 (21-7, 21-16).
Kamp om 9.-10. plads
Jesper Mortensen – Johan Stoustrup, 2-0 (21-19, 21-16).
Kamp om 11.-12. plads
Finn Tugwell – Henrik Vendelbo, 2-0 (21-15, 21-16).
Slutstilling
1. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
2. Lars Hauth, Sisu/MBK.
3. Jan Harkamp, Brønderslev.
4. Martin Monrad, Ølstykke.
5. Carsten Egeholt, Brønderslev.
6. Rhod Jepsen, Esbjerg.
7. Kim Høgsberg, Virum.
8. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
9. Jesper Mortensen, Hørning.
10. Johan Stoustrup, Virum.
11. Finn Tugwell, Hørning.
12. Henrik Vendelbo, Virum.