Sæsoner 1985-90

Mit bordtennisliv sæson efter sæson:

Landskampe, danske mesterskaber, Top 12, transalpino cup, lokalunions-mesterskaber og ranglister er ikke medtaget her, men kan findes andetsteds på hjemmesiden. Kampe fra Danmarksturneringen er ikke på hjemmesiden.

Sæson 1985/1986 (Gladsaxe)

Spillede på 1. divisionsholdet i Gladsaxe (Danmarks bedste række) (Carsten Egeholt singler 37 vundne og 10 tabte, double 13-1, Peter Smidt single 23-16, double 7-6, Claus Oxfeldt single 23-20, double 5-9, Henrik Angermann single 12-15, double 8-1, Michael Cederquist (senere Rigmond) single 2-14, double 1-4, Lars Buhl single 1-3, double 0-1). Holdet: 14 kampe: 18 point og en score på 115-89.

16-18/8-85: Stævne i Malmø.

19-25/8-85: Træningslejr i Luxembourg
Jeg deltog sammen med Jan Harkamp og Claus Sandbye, begge Brønderslev og Finn Jacobsen, Kildeskoven. Træner: Heinz Thews.
9-13/9-85: Træningslejr i Brøndbyhallen
Trænere Ove Christensen og Kornel Kubaczka, Polen.
1-5/1-86: Træningslejr med senior landsholds-bruttotruppen i Brønderslev
Lørdag den 22/2-86 Senior-landskamp i Espergærde-hallen
(Min debut på senior-landsholdet)

Europaliga, 1. division: Danmark-Bulgarien 2-5 (se enkelt-resultater under ”senior-landskampe”).
24-26/3-86: Træningslejr i Århus
16-19/5-86: Studentermesterskaber i Gliwice, Polen
Jeg deltog sammen med Jan Harkamp, Brønderslev, Claus Junge og Mogens Sonnichsen, begge Viby.

Sæson 1986/1987 (Sporvejene)

Spillede på 1. divisionsholdet i Sporvejene (Danmarks bedste række) (Carsten Egeholt singler 41 vundne og 8 tabte, double 9-5, Claus Oxfeldt single 23-22, double 10-4, Niels Bjørkbom single 15-12, double 5-5, Jan H. single 10-32, double 6-8, Morten O. single 0-3, double 0-1, Ivan single 0-3, double 0-1, Henrik O. single 0-6, double 0-2). Holdet: 14 kampe: 12 point og en score på 104-99.
Udtaget til senior-landsholdstruppen.

18-23/8-86: International træningslejr i Luxembourg

Jeg deltog sammen med Bo Holmsgaard, Sporvejene, Lars Hauth, Sisu/MBK, Claus Junge, Viby og Pia Toelhøj, Virum.
Turnering, Luxembourg

8 grupper med 5-6 i hver, mine kampe i gruppen
Polak, Israel – Carsten Egeholt, 2-0 (21-14, 21-13).
Carsten Egeholt – Berg, Saarbrücken, 2-1 (13-21, 21-15, 21-13).
Carsten Egeholt – Engel, Saarbrücken, 2-0 (21-18, 21-19).
Carsten Egeholt – Schaus, Luxembourg, 2-0 (21-15, 21-13).
Carsten Egeholt – Tomaszewski, Luxembourg, 2-0 (21-11, 21-15).
1/8-finaler
Takacs, Ungarn – Niterani, Israel, 2-0 (21-9, 21-10).
Lars Hauth – Colum Slevin, Irland, 2-0 (21-10, 22-20).
Carsten Egeholt – Olga Nemes, Tyskland, 2-1 (14-21, 21-15, 21-14).
Bo Holmsgaard – Pilsl, 2-0 (21-14, 21-16).
Becker, Tyskland – Tom Johansen, Norge, 2-1 (14-21, 22-20, 21-14).
Pollak, Israel – Gross, Tyskland, 2-1 (21-19, 13-21, 21-18).
Claus Junge – Daniel Wintersdorff, Luxembourg, 2-1 (21-13, 24-26, 21-13).
Jürgen Rebel, Tyskland – Bernd Sonntag, Tyskland, 2-1 (11-21, 21-11, 21-6).
Kvartfinaler
Lars Hauth – Takacs, Ungarn, 2-0 (21-14, 21-18).
Carsten Egeholt – Bo Holmsgaard, 2-1 (12-21, 21-19, 21-18).
Becker, Tyskland – Pollak, Israel, 2-1 (18-21, 21-19, 21-14).
Jürgen Rebel, Tyskland – Claus Junge, 2-0 (22-20, 21-13).
Semifinaler
Carsten Egeholt – Lars Hauth, 2-1 (21-17, 13-21, 21-15).
Jürgen Rebel, Tyskland – Becker, Tyskland, 2-0 (21-12, 21-19).
Finale
Jürgen Rebel, Tyskland – Carsten Egeholt, 2-0 (21-13, 22-20).

15-18/9-86: Træningslejr i Brøndbyhallen

Med deltagelse af Leczek Kucharski fra Polen. Gæstetræner: Kornel Kubacza.

13-17/10-86: Træningslejr i Brøndbyhallen

Med træner Kornel Kubacza, Polen.

19-24/1-87: Træningslejr i Faak Am See i Østrig

Jeg deltog sammen med Allan Bentsen, Triton, Claus Junge, Viby, Flemming Sunn, VRI, Thomas Josiasen, Brønderslev og Pernille Knudsen, Sporvejene.

9-13/2-87: VM-træningslejr på Nordjyllands Idrætshøjskole i Brønderslev

Sæson 1987/1988 (Brønderslev)

Spillede på 1. divisionsholdet i Brønderslev som vandt DM-bronze (Danmarks bedste række) (Carsten Egeholt singler 22 vundne og 6 tabte, double 12-2 (slutspil: single 2-2, double 0-2), Thomas Josiasen single 17-11, double 11-3 (slutspil: single 2-0, double 0-2), Peter Bruhn single 17-11, double 4-10 (slutspil: single 2-2, double 2-0), Tomas Smidt single 10-16, double 3-10 (slutspil: single 1-2, double 2-0).
2-8/8-87: Træningslejr i Brøndbyhallen

Trænere: Ove Christensen og Heinz Thews, Luxembourg.
17-22/8-87: International træningslejr i Luxembourg

Deltagere: Carsten Egeholt, Brønderslev, Allan Bentsen, Sisu/MBK, Claus Junge, Viby, Mette Dahlmann, Ballerup og Pia Toelhøj, Virum eller Anne Karina Bastmann. (TJEK)
1/9-87: Kamp om to pladser ved den olympiske kvalifikations-turnering, Tornbyhallen

Finale

Lars Hauth – Claus Pedersen, 2-0 (21-15, 21-17).

3. Carsten Egeholt, Brønderslev.

Claus Junge, Jan Harkamp, Mogens Sonnichsen, Claus Sandbye og Peter Bruhn havde også chancen for at nå de to eftertragtede pladser.

21-23/10-87: Træningslejr/turnering i Idrættens Hus
31/10+1/11-87: Tåstrup stævne, Tåstrup Idræts haller

Herre elite single, finale
Lars Hauth, Sisu/MBK – Jan Harkamp, Brønderslev, 2-0 (21-12, 21-10).

Nr. 3-4: Carsten Egeholt, Brønderslev.
Nr. 3-4: Mogens Sonnichsen, Viby.
Nr. 5-8: Henrik Angermann, Brønshøj.
Nr. 5-8: Michael Daugaard, TPHU/BK.
Nr. 5-8: Johnny Hansen, Frederiksværk.
Nr. 5-8: Claus Pedersen, Sisu/MBK.

Herre elite double, finale
Thorkild Oppermann/Jan Enevoldsen, Brønshøj – Carsten Egeholt, Brønderslev/Lars Hauth, Sisu/MBK, 2-0 (21-17, 21-15).
I semifinalerne vandt Thorkild Oppermann/Jan Enevoldsen over Henrik Bo Petersen og Mads Brostrup, Tåstrup, mens Carsten Egeholt/Lars Hauth vandt over Allan Bentsen, Sisu/MBK/Jan Harkamp, Brønderslev.

27/12-87: Ranglisteturnering i Bellevuehallen i Risskov

Alle-mod-alle, bedst af tre sæt

Carsten Egeholt – Claus Junge, 2-0.
Carsten Egeholt – Mogens Sonnichsen, 2-0.
Christian Jacobsen – Carsten Egeholt, 2-0.
Carsten Egeholt – Carsten Jacobsen, Esbjerg, 2-0.
Carsten Egeholt – Peter Bruhn, 2-1.
Carsten Egeholt – Thomas Josiasen, 2-0.
Carsten Egeholt – Allan Svendsen, 2-0.
Carsten Egeholt – Torben Rasmussen, 2-0.
Claus Junge – Mogens Sonnichsen, 2-0.
Claus Junge – Carsten Jacobsen, 2-1.
Claus Junge – Peter Bruhn, 2-0.
Claus Junge – Thomas Josiasen, 2-0.
Allan Svendsen – Claus Junge, 2-1.
Claus Junge – Torben Rasmussen, 2-0.
Claus Junge – Christian Jacobsen, 2-0.
Carsten Jacobsen – Mogens Sonnichsen, 2-1
Carsten Jacobsen – Peter Bruhn, 2-1.
Carsten Jacobsen – Thomas Josiasen, 2-0.
Carsten Jacobsen – Allan Svendsen, 2-0.
Carsten Jacobsen – Torben Rasmussen, 2-0.
Carsten Jacobsen – Christian Jacobsen, 2-1.
Mogens Sonnichsen – Peter Bruhn, 2-1.
Mogens Sonnichsen – Thomas Josiasen, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Allan Svendsen, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Torben Rasmussen, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Christian Jacobsen, 2-0.
Peter Bruhn – Thomas Josiasen, 2-0.
Peter Bruhn – Allan Svendsen, 2-0.
Peter Bruhn – Torben Rasmussen, 2-1.
Peter Bruhn – Christian Jacobsen, 2-1.
Thomas Josiasen – Christian Jacobsen, 2-0.
Christian Jacobsen – Allan Svendsen, 2-0.
Christian Jacobsen – Torben Rasmussen, 2-0.
Thomas Josiasen – Allan Svendsen, 2-0.
Thomas Josiasen – Torben Rasmussen, 2-1.
Torben Rasmussen – Allan Svendsen, 2-0.
Slutstilling:
1. Carsten Egeholt, Brønderslev, 7 sejre (sæt: 14-3)
2. Claus Junge, Viby, 6 sejre (sæt: 13-5)
3. Carsten Jacobsen, Esbjerg, 6 sejre (sæt: 13-7)
4. Mogens Sonnichsen, Viby, 5 sejre (sæt: 11-7)
5. Peter Bruhn, Brønderslev, 4 sejre (sæt: 11-10)
6. Christian Jacobsen, B 75, 3 sejre (sæt: 8-10)
7. Thomas Josiasen, Brønderslev, 3 sejre (sæt: 6-11)
8. Torben Rasmussen, Hørning, 1 sejr (sæt: 4-14)
9. Allan Svendsen, Ribe, 1 sejr (sæt: 2-15)

Claes Knudsen, Sisu/MBK udeblev.

Sæson 1988/1989 (Brønderslev)

Spillede på 1. divisionsholdet i Brønderslev som vandt DM-bronze efter at have vundet grundspillet. Carsten Egeholt singler 22 vundne og 6 tabte. Jan Harkamp single 22-6. Thomas Josiasen 19-9. Peter Bruhn singler 18-10. Vi tabte i semifinalen med 6-2 til Sisu/MBK og vandt bronzekampen mod Virum med 6-2.

Med i seniorlandsholdsbruttotruppen.
8-12/8-88: Træningslejr i Idrættens Hus i Brøndby
Den nye landstræner Mikael Andersson fra Sverige har inviteret seniorbruttotruppen til lejren, og det er: Carsten Egeholt, Brønderslev, Jan Harkamp, Brønderslev, Allan Bentsen, Esbjerg, Mogens Sonnichsen, Esbjerg, Lars Hauth, Sisu/MBK og Claus Junge, Viby.

16-21/8-88: Træningslejr i Luxembourg
Jeg deltog sammen med Allan Bentsen, Esbjerg, Flemming Sunn, VRI og Pia Toelhøj, Hørning.

Onsdag den 24/8 til fredag den 26/8-88: Mariestad (svensk Grand Prix)
Træningslejr i Halmstad samt Grand Prix-stævne. Deltagere: Carsten Egeholt, Brønderslev, Jan Harkamp, Brønderslev, Allan Bentsen, Esbjerg, Mogens Sonnichsen, Esbjerg, Lars Hauth, Sisu/MBK og Claus Junge, Viby.

8/10-88: Vaggerydsträffen (svensk Grand Prix)
Udtagne spillere: Carsten Egeholt, Brønderslev, Jan Harkamp, Brønderslev, Claus Junge, Viby, Allan Bentsen og Mogens Sonnichsen, begge Esbjerg.

Sæson 1989/1990 (Brønderslev)

Spillede på 1. divisionsholdet i Brønderslev som vandt DM-sølv efter at have vundet grundspillet. Carsten Egeholt singler 25 vundne og 3 tabte (mest vindende i 1. parkryds), doubler 11-3. Jan Harkamp single 21-7 og doubler 7-7. Peter Bruhn singler 20-8 og doubler 7-7. Jesper Mortensen singler 16-12 og doubler 11-3.

I de to semifinaler mod Esbjerg vandt vi henholdsvis med 6-4 og 7-3. I de to finalekampe mod Sisu/MBK tabte vi med 7-3 i det første opgør og spillede 5-5 i det andet opgør.
16/8-89: DM-revanche, Sct. Annagades skole i Århus
To puljer med 6 i hver. De fire bedste fra hver pulje gik til kvartfinalerne.

Pulje 1
Carsten Egeholt – Lars Hauth, 2-0.
Claes Knudsen – Torben Rasmussen, 2-1.
Allan Bentsen – Lars Hauth, 2-1.
Flemming Sunn – Lars Hauth, 2-0.
Allan Bentsen – Carsten Egeholt, 2-0.
Lars Hauth – Claes Knudsen, 2-0.
Lars Hauth – Torben Rasmussen, 2-1.
Carsten Egeholt – Flemming Sunn, 2-0.
Carsten Egeholt – Claes Knudsen, 2-0.
Carsten Egeholt – Torben Rasmussen, 2-0.
Allan Bentsen – Flemming Sunn, 2-0.
Claes Knudsen – Allan Bentsen, 2-1.
Allan Bentsen – Torben Rasmussen, 2-0.
Claes Knudsen – Flemming Sunn, 2-0.
Torben Rasmussen – Flemming Sunn, 2-0.

Pulje 1, slutstilling
1. Allan Bentsen, 4 sejre (sæt: 9-3).
2. Carsten Egeholt, 4 sejre (sæt: 8-2).
3. Claes Knudsen, 3 sejre (sæt: 6-6).
4. Lars Hauth, 2 sejre (sæt: 5-7).
5. Flemming Sunn, 1 sejr (sæt: 2-8).
6. Torben Rasmussen, 1 sejr (sæt: 4-8).

Pulje 2
Claus Pedersen – Claus Junge, 2-0.
Claus Pedersen – Kim Høgsberg, 2-0.
Claus Pedersen – Rhod Jepsen, 2-0.
Claus Pedersen – Jan Gadegård, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Claus Pedersen, 2-0.
Kim Høgsberg – Claus Junge, 2-1.
Rhod Jepsen – Claus Junge, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Claus Junge, 2-1.
Claus Junge – Jan Gadegård, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Jan Gadegård, 2-0.
Rhod Jepsen – Jan Gadegård, 2-0.
Kim Høgsberg – Jan Gadegård, 2-0.
Rhod Jepsen – Kim Høgsberg, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Kim Høgsberg, 2-0.
Mogens Sonnichsen – Rhod Jepsen, 2-0.

Pulje 2, slutstilling
1. Mogens Sonnichsen, 5 sejre (sæt: 10-1).
2. Claus Pedersen, 4 sejre (sæt: 8-2).
3. Rhod Jepsen, 3 sejre (sæt: 6-4).
4. Kim Høgsberg, 2 sejre (sæt: 4-7).
5. Claus Junge, 1 sejr (sæt: 4-8).
6. Jan Gadegård, 0 sejr (sæt: 0-10).

Kvartfinaler
Allan Bentsen – Kim Høgsberg, 2-1.
Claus Pedersen – Claes Knudsen, 2-1.
Carsten Egeholt – Rhod Jepsen, 2-1.
Lars Hauth – Mogens Sonnichsen, 2-1.

Semifinaler
Allan Bentsen – Claus Pedersen, 2-0.
Carsten Egeholt – Lars Hauth, 2-0 (21-16, 21-12).

Finale
Carsten Egeholt – Allan Bentsen, 2-0 (21-9, 21-19).
1. præmie: 2.000 kr. 2. præmie: 1.000 kr.
4/10-89: Dansk Invest Cup, Virum hallen
I puljen tabte jeg til Lars Hauth med 0-2, men vandt over Mogens Sonnichsen, Esbjerg. Jan Harkamp vandt i puljen over Kim Høgsberg, Virum og Allan Bentsen, Halmstad.

Semifinaler
Jan Harkamp, Brønderslev over Carsten Egeholt, Brønderslev.
Lars Hauth, Sisu/MBK over Kim Høgsberg.

Finale
Jan Harkamp, Brønderslev – Lars Hauth, Sisu/MBK, 2-1 (20-22, 21-17, 21-16).
Harkamp kvalificerede sig dermed til Pondus Cup i K.B.-Hallen den 29. november 1989.
10-11/2-90: Commodore Danmarks Top 12 i Ølstykke
Alle-mod-alle
Jeg vandt turneringen med 10 sejre og kun 1 nederlag (til Flemming Sunn).
(Se alle enkelt-resultater under Danmark Top 12)
8/4-90: Hirtshals internationale stævne
Jeg vandt herre elite single og herre elite double sammen med Flemming Sunn.
Herre elite single, 1. runde
Carsten Egeholt, Brønderslev, oversidder.
Herre elite single, 2. runde
Carsten Egeholt, Brønderslev – Attila Balaz, Falk. Gym, 2-0.
Herre elite single, 1/8-finale
Carsten Egeholt, Brønderslev – Kim Mikkelsen, TMG, 2-0.
Herre elite single, kvartfinale
Carsten Egeholt, Brønderslev – Henrik Elofsson, Falk. Gym, 2-0.
Herre elite single, semifinaler
Carsten Egeholt, Brønderslev – Åke Strøm, IF IFO, 2-0.
Claus Junge, Hørning, Flemming Sunn, Esbjerg, 2-0.
Herre elite single, finale
Carsten Egeholt, Brønderslev – Claus Junge, Hørning, 2-0 (21-15, 21-7).

Herre elite double, 1. runde
Carsten Egeholt, Brønderslev/Flemming Sunn, Esbjerg – Bondo/Bruun, Svendborg, 2-0.
Herre elite double, 2. runde
Carsten Egeholt, Brønderslev/Flemming Sunn, Esbjerg over ?, 2-0.
Herre elite double, 1/8-finale
Carsten Egeholt, Brønderslev/Flemming Sunn, Esbjerg over ? 2-0.
Herre elite double, kvartfinale
Carsten Egeholt, Brønderslev/Flemming Sunn, Esbjerg – Anderman/Larsson, Falkenberg, 2-1.
Herre elite double, semifinale
Carsten Egeholt, Brønderslev/Flemming Sunn, Esbjerg – Claus Junge/Hougård, Hørning, 2-0.
Herre elite double, finale
Carsten Egeholt, Brønderslev/Flemming Sunn, Esbjerg – Jesper Mortensen, Brønderslev/Jørgensen, Hørning, 2-0 (21-11, 21-18).

Opdateringer på vej.