Ranglister

Verdensranglister

Den 1. maj 1991 var jeg for første gang på verdensranglisten.
Den 1. marts 1992 var jeg nr. 183 på verdensranglisten, hvilket (endnu) er min højeste rangering.
21/11-92: Jeg var nr. 193 på verdensranglisten.
Den 1. marts 1993 var jeg senest placeret på verdensranglisten.
Danske ranglister
Den 1. januar 1982 var jeg for første gang på den danske senior-rangliste. Den gang som nr. 15.
DBTUs ranglister
1. Det primære formål med DBTUs ranglister er at gøre seedningen ved danske turneringer så korrekt som muligt.
2. Ranglisterne udtrykker spillernes indbyrdes styrke.
3. Ranglisterne uarbejdes på baggrund af resultater ved turneringer i Danmark.
4. DBTUs spilleudvalg er ikke bundet af ranglisten ved seedningen til DM.
5. DBTUs spilleudvalg er ikke bundet af ranglisten ved udtagelse af spillere til internationale aktiviteter.
6. DBTUs spilleudvalg udarbejder ranglisten for seniorer pr. 1/9 og 1/1 hver sæson. Ranglisten for herrer består af 20 spillere.
1/9-76: Herre-senior
1. Claus Pedersen, MBK.
2. Niels Ramberg, Virum.
3. Freddy Hansen, Virum.
4. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
5. Johnny Hansen, Frederiksværk.
6. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
7. Jesper Eriksen, Frederiksværk.
8. Palle Rud, Viby.
9. Flemming Druedahl, BTK 61.
10. Lars Breidahl, Gladsaxe.
1/9-77: Herre-senior
1. Claus Pedersen, MBK/Frydenlund.
2. Niels Ramberg, Virum.
3. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
4. Palle Rud, Viby.
5. Johnny Hansen, Frederiksværk.
6. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
7. Flemming Weinrich, Brønshøj.
8. John Iversen, OBC/Smedegården.
9. Kent Jørgensen, Ballerup.
10. Jesper Eriksen, Frederiksværk.
11. Peter Smidt, Virum.
12. Frank Jensen, Zero.
13. Bo Holmsgaard, Virum.
14. Lars Breidahl, Gladsaxe, Morten Dolleris, BTK 61 og Jørgen G. Jensen, OBC/Smedegården.
17. Jannik Larsen, Virum, Lars Falck, VRI, Niels Bjørkbom, Svendborg, Klaus Myging, Gladsaxe og Jørn Christiansen, Frederiksværk.
1/9-77: Yngre drenge
1. Bent Jørgensen, Hasle.
2. Henrik Elsborg, MK 31.
3. Niels Børsting, Virum.
4. Claus Andersen, Helsingør.
5. Carsten Jensen, Gladsaxe.
6. Christian Jeppesen, Virum.
7. Kent Uldahl, MBK, Frydenlund, Per Larsen, MK 31 og Kim Jensen, Esbjerg.
1/1-78: Herre-senior
1. Claus Pedersen, MBK, Frydenlund.
2. Palle Rud, Viby.
3. Niels Ramberg, Virum og Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
5. Johnny Hansen, Frederiksværk.
6. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
7. Flemming Weinrich, Brønshøj.
8. Peter Smidt, Virum.
9. John Iversen, OBC/Smedegården og Kent Jørgensen, Ballerup.
11. Jannik Larsen, Virum.
12. Morten Dolleris, BTK 61.
13. Frank Jensen, Zero.
14. Jesper Eriksen, Frederiksværk.
15. Jørgen G. Jensen, OBC/Smedegården.
16. Henning Jacobsen, Viby, Bo Holmsgaard, Virum, Niels Bjørkbom, Svendborg og Lars Breidahl, Gladsaxe.
20. Michael Daugaard, Brønshøj.
1/1-78: Yngre drenge
1. Bent Jørgensen, Hasle.
2. Carsten Jensen, Gladsaxe.
3. Henrik Elsborg, MK 31.
4. Niels Børsting, Virum.
5. Claus Andersen, Helsingør.
6. Teis Jonasson, Herlev.
7. Christian Jeppesen, Virum.
8. Kim Jensen, Esbjerg.
9. Per Larsen, MK 31.
10. Niels Broen, Thorøhuse.
1/9-78: Herre-senior
1. Claus Pedersen, MBK, Frydenlund.
2. Palle Rud, Viby.
3. Freddy Hansen, Virum.
4. Johnny Hansen, Frederiksværk.
5. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
6. Flemming Weinrich, Brønshøj og Kent Jørgensen, Ballerup.
8. Niels Ramberg, Virum.
9. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
10. Morten Dolleris, BTK 61.
11. Peter Smidt, Virum.
12. Jesper Eriksen, Frederiksværk.
13. Jannik Larsen, Virum.
14. Henning Jacobsen, Viby.
15. Jørgen G. Jensen, OBC/Smedegården.
16. Michael Daugaard, Brønshøj og Bo Holmsgaard, Virum.
18. Niels Bjørkbom, Svendborg og John Iversen, OBC/Smedegården.
20. Frank Jensen, Zero.
1/9-79: Herre-senior
1. Claus Pedersen, MBK/Frydenlund.
2. Johnny Hansen, Frederiksværk.
3. Freddy Hansen, Virum.
4. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
5. Palle Rud, Viby.
6. Kent Jørgensen, Ballerup.
7. Flemming Weinrich, Brønshøj.
8. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
9. Michael Daugaard, Brønshøj.
10. Jannik Larsen, Virum.
11. Morten Dolleris, BTK 61.
12. Bo Holmsgaard, Virum.
13. John Iversen, OBC/Smedegården.
14. Jørgen G. Jensen, OBC/Smedegården.
15. Lars Olsen, Virum.
16. Niels Bjørkbom, Svendborg.
17. Jan Børjesson, Viby.
18. Kim Kartholm, Kildeskoven.
19. Jesper Andersen, Svendborg.
20. John Kristensen, Kildeskoven.
1/1-80: Herre-senior
1. Claus Pedersen, MBK, Frydenlund.
2. Johnny Hansen, Frederiksværk.
3. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
4. Freddy Hansen, Virum.
5. Palle Rud, Viby.
6. Morten Dolleris, BTK 61.
7. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
8. Michael Daugaard, Brønshøj.
9. Kent Jørgensen, Ballerup.
10. Flemming Weinrich, Brønshøj.
11. Bo Holmsgaard, Virum.
12. Niels Bjørkbom, Svendborg.
13. Kim Kartholm, Kildeskoven.
14. John Iversen, OBC/Smedegården.
15. Jan Larsen, MK 31.
16. Lars Olsen, Virum.
17. Jannik Larsen, Virum.
18. Jan Børjesson, Viby.
19. Lars Hauth, Virum.
20. Jørgen G. Jensen, OBC/Smedegården.
1/1-80: Herre-junior
1. Michael Daugaard, Brønshøj.
2. Claus Andersen, Helsingør.
3. Finn Jakobsen, Kildeskoven og Claus Oxfeldt, BTK 61.
5. Jan Hågensen, Hasle.
6. Carsten Jensen, Gladsaxe.
7. Henrik Elsborg, MK 31.
8. Torben Larsen, Esbjerg.
9. Michael Hansen, Ballerup.
10. Jan Harkamp, Ballerup og Niels Kilden, VRI.
1/9-80: Herre-senior
1. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
2. Johnny Hansen, Frederiksværk.
3. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
4. Freddy Hansen, Virum.
5. Michael Daugaard, Brønshøj.
6. Kent Jørgensen, Brønshøj.
7. Kim Kartholm, Kildeskoven.
8. Bo Holmsgaard, Virum.
9. Flemming Weinrich, Brønshøj.
10. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
11. Niels Bjørkbom, Svendborg.
12. Niels Ramberg, Virum.
13. Jan Børjesson, Viby.
14. John Iversen, OBC/Smedegården.
15. Jan Larsen, MK 31.
16. Lars Olsen, Virum.
17. Jannik Larsen, Virum.
18. Lars Hauth, Virum.
19. Johnny Johansson, MK 31.
20. Jørgen G. Jensen, OBC/Smedegården.
1/9-80: Herre-junior
1. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
2. Claus Andersen, Helsingør.
3. Carsten Jensen, Gladsaxe.
4. Jan Harkamp, Virum.
5. Jan Hågensen, Hasle.
6. Henrik Elsborg, MK 31.
7. Vilhelm Wedellsborg, BTK 61.
8. Teis Jonasson, Kildeskoven.
9. Jan Gadegaard, Sisu/MBK.
10. Kent Uldall, Sisu/MBK og Niels Kilden, VRI.
1/1-81: Herre-senior
1. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
2. Johnny Hansen, Frederiksværk.
3. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
4. Freddy Hansen, Virum.
5. Michael Daugaard, Brønshøj.
6. Kim Kartholm, Kildeskoven.
7. Flemming Weinrich, Brønshøj.
8. Kent Jørgensen, Brønshøj.
9. Johnny Johansson, MK 31.
10. Bo Holmsgaard, Virum.
11. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
12. Niels Bjørkbom, Svendborg.
13. Niels Ramberg, Virum.
14. Jan Larsen, MK 31.
15. Lars Olsen, Virum.
16. Lars Hauth, Virum.
17. Jan Børjesson, OBC/Smedegården.
18. John Iversen, OBC/Smedegården.
19. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
20. Claus Andersen, Helsingør og Jan Harkamp, Virum.
1/1-81: Herre-junior
1. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
2. Claus Andersen, Helsingør.
3. Jan Harkamp, Virum.
4. Carsten Jensen, Gladsaxe og Teis Jonasson, Kildeskoven.
6. Jan Hågensen, Hasle.
7. Vilhelm Wedellsborg, BTK 61.
8. Jan Gadegaard, Sisu/MBK.
9. Kent Uldall, Sisu/MBK.
10. Michael Cederqvist, Ølstykke, Jimmy Sørensen, BTK 61 og Bo Mølholm, Kildeskoven.
1/9-81: Herre-senior
1. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
2. Johnny Hansen, Frederiksværk.
3. Kim Kartholm, Kildeskoven.
4. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
5. Michael Daugaard, Brønshøj.
6. Bo Holmsgaard, Virum.
7. Flemming Weinrich, Brønshøj.
8. Kent Jørgensen, Brønshøj.
9. Lars Hauth, Virum.
10. Freddy Hansen, Virum.
11. Niels Bjørkbom, Svendborg.
12. Johnny Johansson, MK 31.
13. John Iversen, OBC/Smedegården.
14. Jan Harkamp, Virum.
15. Palle Rud, Viby.
16. Jesper Andersen, Svendborg.
17. Lars Olsen, Virum.
18. Claus Andersen, Kildeskoven.
19. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
20. Niels Ramberg, Virum.
1/9-81: Herre-junior
1. Jan Harkamp, Virum.
2. Claus Andersen, Helsingør.
3. Carsten Jensen, Gladsaxe.
4. Teis Jonasson, Kildeskoven.
5. John Sabalic, Virum.
6. Niels Børsting, Virum.
7. Claes Knudsen, VRI.
8. Kent Uldall, Sisu/MBK.
9. Jens Enemark, Glostrup.
10. Brian Nielsen, Virum og Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
1/1-82: Herre-senior
1. Claus Pedersen, IHF.
2. Johnny Hansen, Frederiksværk.
3. Kim Kartholm, Kildeskoven.
4. Michael Daugaard, Brønshøj.
5. Bo Holmsgaard, Virum.
6. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
7. Finn Jakobsen, Kildeskoven og Jan Harkamp, Virum.
9. Lars Hauth, Virum.
10. Flemming Weinrich, Brønshøj.
11. Freddy Hansen, Virum.
12. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
13. Claus Sandbye, Kildeskoven.
14. Niels Poulsen, Sporvejene.
15. Carsten Jensen, Gladsaxe (FØRSTE GANG PÅ RANGLISTEN).
16. Johnny Johansson, MK 31.
17. Niels Bjørkbom, Svendborg.
18. Jørgen B. Jensen, Svendborg.
19. Lars Olsen, Virum.
20. Kent Jørgensen, Brønshøj og Peter Smidt, Gladsaxe.
1/1-82: Herre-junior
1. Jan Harkamp, Virum.
2. Claus Sandbye, Helsingør.
3. Teis Jonasson, Kildeskoven.
4. Carsten Jensen, Gladsaxe.
5. Niels Børsting, Virum.
6. John Sabalic, Virum.
7. Claes Knudsen, VRI.
8. Kent Uldall, Sisu/MBK.
9. Kim Jensen, Esbjerg.
10. Mogens Sonnichsen, Esbjerg og Jens Enemark, Gladsaxe.
1/9-82: Herre-senior
1. Claus Pedersen, Brønderslev.
2. Kim Kartholm, Kildeskoven.
3. Johnny Hansen, Frederiksværk.
4. Michael Daugaard, Brønshøj.
5. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
6. Jan Harkamp, Virum.
7. Lars Hauth, Virum.
8. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
9. Claus Sandbye, Kildeskoven.
10. Flemming Weinrich, Brønshøj.
11. Bo Holmsgaard, Virum.
12. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
13. Johnny Johansson, MK 31.
14. Carsten Jensen, Gladsaxe.
15. Freddy Hansen, Virum.
16. Jan Børjesson, OBC/Smedegården.
17. Teis Jonasson, Kildeskoven.
18. Lars Olsen, Virum.
19. Niels Poulsen, Sporvejene.
20. Jørgen B. Jensen, Svendborg.
1/1-83: Herre-senior
1. Claus Pedersen, Brønderslev.
2. Johnny Hansen, Frederiksværk.
3. Kim Kartholm, Kildeskoven.
4. Lars Hauth, Virum og Michael Daugaard, Brønshøj.
6. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
7. Jan Harkamp, Brønderslev.
8. Freddy Hansen, Virum.
9. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
10. Claus Sandbye, Kildeskoven.
11. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
12. Johnny Johansson, MK 31.
13. Flemming Weinrich, Brønshøj.
14. Carsten Jensen, Gladsaxe.
15. Jannik Larsen, Virum.
16. Jan Børjesson, OBC/Smedegården.
17. Lars Olsen, Virum.
18. Karsten Flemin, Virum.
19. Niels Poulsen, Sporvejene.
20. Peter Smidt, Gladsaxe.
Uden for rangliste: Bo Holmsgaard, Kildeskoven.
1/9-83: Herre-senior
1. Claus Pedersen, Brønderslev.
2. Kim Kartholm, Kildeskoven.
3. Michael Daugaard, Brønshøj.
4. Lars Hauth, Virum.
5. Jan Harkamp, Brønderslev.
6. Teis Jonasson, Kildeskoven.
7. Claus Sandbye, Kildeskoven.
8. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
9. Flemming Weinrich, Brønshøj.
10. Johnny Hansen, Frederiksværk.
11. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
12. Carsten Jensen, Gladsaxe.
13. Johnny Johansson, MK 31.
14. Freddy Hansen, Virum.
15. Carsten Jacobsen, OBC/Smedegården.
16. Jan Børjesson, OBC/Smedegården.
17. Kent Jørgensen, Brønshøj.
18. Jannik Larsen, Virum.
19. Karsten Flemin, Virum.
20. Niels Poulsen, Sporvejene.
1/5-84: Herre-senior
1. Claus Pedersen.
2. Jan Harkamp.
3. Lars Hauth.
4. Michael Daugaard.
5. Claus Sandbye.
6. Bjarne Grimstrup.
7. Freddy Hansen, Virum.
8. Flemming Weinrich, Brønshøj.
9. Carsten Jensen.
10. Kim Kartholm.
11. Johnny Hansen, Frederiksværk.
12. Teis Jonasson, Kildeskoven.
13. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
14. Peter Smidt.
15. Kent Jørgensen.
16. Claus Oxfeldt.
17. Jannik Larsen, Virum.
18. Mogens Sonnichsen.
19. Claes Knudsen.
20. Brian Nielsen.
Uden for bedømmelse: Bo Holmsgaard.
5/12-84: Herre-senior
1. Jan Harkamp, Brønderslev.
2. Lars Hauth, Virum.
3. Kim Kartholm, Kildeskoven.
4. Claus Pedersen, Brønderslev.
5. Michael Daugaard, Brønshøj, Flemming Weinrich, Brønshøj og Finn Jakobsen, Kildeskoven.
8. Johnny Hansen, Frederiksværk.
9. Freddy Hansen, Virum.
10. Carsten Jensen, Brønderslev.
11. Bjarne Grimstrup, Brønshøj, Kent Jørgensen, Brønshøj og Bo Holmsgaard, Sporvejene.
14. Peter Smidt, Gladsaxe, Claus Sandbye, Brønderslev og Teis Jonasson, Kildeskoven.
17. Mogens Sonnichsen, Esbjerg, Jannik Larsen, Virum og Claus Oxfeldt, Virum.
20. Niels Poulsen, Sporvejene.
12/2-85: Herre-senior
1. Claus Pedersen, Brønderslev.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Lars Hauth, Virum.
4. Claus Sandbye, Brønderslev.
5. Michael Daugaard, Brønshøj, Flemming Weinrich, Brønshøj, Johnny Hansen, Frederiksværk og Kim Kartholm, Kildeskoven.
9. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
10. Freddy Hansen, Virum.
11. Carsten Jensen, Brønderslev.
12. Bjarne Grimstrup, Brønshøj, Kent Jørgensen, Brønshøj og Bo Holmsgaard, Sporvejene.
15. Peter Smidt, Gladsaxe, og Teis Jonasson, Kildeskoven.
17. Mogens Sonnichsen, Esbjerg, Jannik Larsen, Virum og Claus Oxfeldt, Virum.
20. Niels Poulsen, Sporvejene.
1/5-85: Herre-senior
1. Jan Harkamp, Brønderslev.
2. Claus Pedersen, Brønderslev.
3. Lars Hauth, Virum.
4. Johnny Hansen, Frederiksværk.
5. Claus Sandbye, Brønderslev.
6. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
7. Michael Daugaard, Brønshøj.
8. Flemming Weinrich, Brønshøj, Carsten Jensen, Brønderslev, Freddy Hansen, Virum og Kim Kartholm, Kildeskoven.
12. Kent Jørgensen, Brønshøj.
13. Bo Holmsgaard, Sporvejene og Teis Jonasson, Kildeskoven.
15. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
16. Peter Smidt, Gladsaxe.
17. Claus Oxfeldt, Gladsaxe, Mogens Sonnichsen, Viby og Jannik Larsen, Virum.
20. Jan Søndergaard, Slagelse.
1/12-85: Herre-senior
1. Jan Harkamp, Brønderslev.
2. Lars Hauth, Virum.
3. Claus Pedersen, Brønderslev.
4. Johnny Hansen, Frederiksværk.
5. Bo Holmsgaard, Sporvejene.
6. Kent Jørgensen, Brønshøj.
7. Freddy Hansen, Virum, Flemming Weinrich, Brønshøj, Carsten Egeholt, Gladsaxe og Teis Jonasson, Kildeskoven.
11. Bjarne Grimstrup, Brønshøj, Finn Jakobsen, Kildeskoven og Michael Daugaard, TPHU.
14. Claus Junge, Viby.
15. Mogens Sonnichsen, Viby og Claus Sandbye, Brønderslev.
17. Brian Nielsen, Virum.
18. Kim Kartholm, Kildeskoven, Jannik Larsen, Virum, Peter Smidt, Gladsaxe, Peter Bruhn, Brønderslev og Claus Oxfeldt, Gladsaxe.
5/2-86: Herre-senior
1. Lars Hauth, Virum.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Claus Pedersen, Brønderslev.
4. Johnny Hansen, Frederiksværk.
5. Bo Holmsgaard, Sporvejene.
6. Carsten Egeholt, Gladsaxe.
7. Mogens Sonnichsen, Viby.
8. Teis Jonasson, Kildeskoven.
9. Kent Jørgensen, Brønshøj.
10. Freddy Hansen, Virum.
11. Claus Junge, Viby.
12. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
13. Michael Daugaard, TPHU.
14. Flemming Weinrich, Brønshøj.
15. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
16. Brian Nielsen, Virum.
17. Peter Bruhn, Brønderslev.
18. Claus Sandbye, Brønderslev.
19. Peter Smidt, Gladsaxe.
20. Kim Kartholm, Kildeskoven og Jannik Larsen, Virum.
1/9-86: Herre-senior
1. Lars Hauth, Virum.
2. Claus Pedersen, Brønderslev.
3. Jan Harkamp, Brønderslev.
4. Johnny Hansen, Frederiksværk.
5. Bo Holmsgaard, Sporvejene.
6. Claus Sandbye, Brønderslev.
7. Mogens Sonnichsen, Viby.
8. Carsten Egeholt, Gladsaxe.
9. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
10. Claus Junge, Viby.
11. Flemming Weinrich, Brønshøj.
12. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
13. Kent Jørgensen, Brønshøj.
14. Freddy Hansen, Virum.
15. Michael Daugaard, TPHU/BK.
16. Teis Jonasson, Kildeskoven.
17. Peter Bruhn, Brønderslev.
18. Brian Nielsen, Virum.
19. Jan Søndergaard, Slagelse.
20. Jannik Larsen, Virum.
1/1-87: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
3. Johnny Hansen, Frederiksværk.
4. Mogens Sonnichsen, Viby.
5. Claus Junge, Viby.
6. Allan Bentsen, Triton.
7. Claus Sandbye, Brønderslev.
8. Carsten Egeholt, Sporvejene.
9. Jan Harkamp, Brønderslev.
10. Teis Jonasson, Kildeskoven.
11. Flemming Weinrich, Brønshøj.
12. Flemming Sunn, VRI.
13. Freddy Hansen, Virum.
14. Brian Nielsen, Virum.
15. Kent Jørgensen, Brønshøj.
16. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
17. Thomas Josiasen, Brønderslev.
18. Michael Daugaard, TPHU/BK.
19. Jannik Larsen, Virum.
20. Peter Bruhn, Brønderslev.
1/9-87: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Johnny Hansen, Frederiksværk.
4. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
5. Claus Junge, Viby.
6. Carsten Egeholt, Brønderslev.
7. Mogens Sonnichsen, Viby.
8. Teis Jonasson, Kildeskoven.
9. Flemming Sunn, VRI.
10. Claus Sandbye, Helsinge.
11. Allan Bentsen, Sisu/MBK.
12. Flemming Weinrich, Brønshøj.
13. Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
14. Michael Daugaard, TPHU/BK.
15. Finn Jakobsen, Kildeskoven.
16. Freddy Hansen, Virum.
17. Henrik Bo Petersen, Tåstrup.
18. Peter Bruhn, Brønderslev.
19. Jannik Larsen, Virum.
20. Thomas Josiasen, Brønderslev, Johnny Johansson, MK 31, Brian Nielsen, Virum og John Sabalic, Virum.
1/1-88: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
3. Johnny Hansen, Frederiksværk.
4. Jan Harkamp, Brønderslev.
5. Carsten Egeholt, Brønderslev.
6. Mogens Sonnichsen, Viby.
7. Claus Junge, Viby.
8. Claus Sandbye, Helsinge.
9. Michael Daugaard, TPHU/BK.
10. Allan Bentsen, Sisu/MBK.
11. Peter Bruhn, Brønderslev.
12. Henrik Bo Petersen, Tåstrup.
13. Claus Oxfeldt, Sporvejene.
14. Bo Holmsgaard, Sporvejene.
15. Claes Knudsen, Sisu/MBK.
16. Niels Poulsen, Ølstykke.
17. Jannik Larsen, Virum.
18. Carsten Jacobsen.
19. Henrik Angermann, Brønshøj.
20. Carsten Jensen, B 75.
5/2-88: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
3. Jan Harkamp, Brønderslev.
4. Claus Junge, Viby.
5. Carsten Egeholt, Brønderslev.
6. Mogens Sonnichsen, Viby.
7. Johnny Hansen, Brønderslev.
8. Flemming Sunn, VRI.
9. Allan Bentsen, Sisu/MBK.
10. Bo Holmsgaard, Sporvejene.
11. Peter Bruhn, Brønderslev.
12. Michael Daugaard, TPHU/BK.
1/9-88: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Johnny Hansen, Frederiksværk.
4. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
5. Claus Junge, Viby.
6. Carsten Egeholt, Brønderslev.
7. Allan Bentsen, Esbjerg.
8. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
9. Flemming Sunn, VRI.
10. Henrik Bo Petersen, Tåstrup.
11. Teis Jonasson, Kildeskoven.
12. Peter Bruhn, Brønderslev.
13. Bo Holmsgaard, Sporvejene.
14. Freddy Hansen, Virum.
15. Michael Daugaard, TPHU/BK.
16. Jan Søndergaard, Slagelse.
17. Jannik Larsen, Virum.
18. Brian Nielsen, Virum.
19. Claus Oxfeldt, Sporvejene.
20. Thomas Josiasen, Brønderslev.
1/12-88: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Claus Junge, Viby.
4. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
5. Johnny Hansen, Frederiksværk.
6. Allan Bentsen, Esbjerg.
7. Carsten Egeholt, Brønderslev.
8. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
9. Freddy Hansen, Virum.
10. Flemming Sunn, VRI.
11. Kim Høgsberg, Virum.
12. Teis Jonasson, Kildeskoven.
13. Lars Persson, Tåstrup.
14. Henrik Bo Petersen, Tåstrup.
15. Brian Nielsen, Virum.
16. Jannik Larsen, Virum.
17. Jan Søndergaard, Slagelse.
18. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
19. Thomas Josiasen, Brønderslev, Peter Bruhn, Brønderslev, Kim Jensen, Esbjerg, Rhod Jepsen, Esbjerg og Bo Holmsgaard, Sporvejene.
8/2-89: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Claus Junge, Viby.
4. Carsten Egeholt, Brønderslev.
5. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
6. Johnny Hansen, Frederiksværk.
7. Allan Bentsen, Esbjerg.
8. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
9. Freddy Hansen, Virum.
10. Kim Høgsberg, Virum.
11. Flemming Sunn, VRI.
12. Lars Persson, Tåstrup.
13. Henrik Bo Petersen, Tåstrup.
14. Brian Nielsen, Virum.
15. Teis Jonasson, Kildeskoven.
16. Kim Jensen, Esbjerg.
17. Jannik Larsen, Virum.
18. Bo Holmsgaard, Sporvejene.
19. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
20. Peter Bruhn, Brønderslev, Thomas Josiasen, Brønderslev, Rhod Jepsen, Esbjerg og Jan Søndergaard, Slagelse.
1/9-89: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
3. Jan Harkamp, Brønderslev.
4. Carsten Egeholt, Brønderslev.
5. Allan Bentsen, Esbjerg.
6. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
7. Claus Junge, Hørning.
8. Johnny Hansen, Frederiksværk.
9. Kim Høgsberg, Virum.
10. Freddy Hansen, Virum.
11. Flemming Sunn, Esbjerg.
12. Henrik Bo Petersen, Tåstrup.
13. Teis Jonasson, Kildeskoven.
14. Lars Persson, Tåstrup.
15. Claus Sandbye, Sisu/MBK.
16. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
17. Jannik Larsen, Virum.
18. Brian Nielsen, Virum.
19. Rhod Jepsen, Esbjerg.
20. Kim Jensen, Viby, Mogens Olesen, Ribe og Torben Rasmussen, Hørning.
1/12-89: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
4. Carsten Egeholt, Brønderslev.
5. Allan Bentsen, Triton.
6. Kim Høgsberg, Virum.
7. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
8. Johnny Hansen, Frederiksværk.
9. Claus Junge, Hørning.
10. Freddy Hansen, Virum.
11. Flemming Sunn, Esbjerg.
12. Claes Knudsen, Sisu/MBK.
13. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
14. Mogens Olesen, Ribe.
15. Torben Rasmussen, Hørning.
16. Rhod Jepsen, Esbjerg.
17. Bo Holmsgaard, Ølstykke.
18. Teis Jonasson, Kildeskoven.
19. Claus Sandbye, Sisu/MBK.
20. Henrik Bo Petersen, Tåstrup, Henrik Vendelbo, Tåstrup og Flemming Weinrich, Brønshøj.
1/2-90: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Carsten Egeholt, Brønderslev.
4. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
5. Kim Høgsberg, Virum.
6. Allan Bentsen, Triton.
7. Claus Junge, Hørning.
8. Johnny Hansen, Frederiksværk.
9. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
10. Flemming Sunn, Esbjerg.
11. Freddy Hansen, Virum.
12. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
13. Rhod Jepsen, Esbjerg.
14. Henrik Bo Petersen, Tåstrup.
15. Torben Rasmussen, Hørning.
16. Claes Knudsen, Sisu/MBK.
17. Bo Holmsgaard, Ølstykke.
18. Søren Jacobsen, OB.
19. Mogens Olesen, Ribe.
20. Peter Bruhn, Brønderslev.
21. Claus Sandbye, Sisu/MBK.
22. Jan Søndergaard, BTK 61.
Computerstyret ratingliste (Commodore Rating)
Da man ville væk fra, at styrkeforholdet mellem spillerne var en vurdering, kom der langt om længe en computer-styret rangliste, som tog hensyn til alle resultater.
Ratinglisten 15/2-90:
1. Carsten Egeholt, Brønderslev, 2337 point.
2. Kim Høgsberg, Virum, 2282.
3. Johnny Hansen, Frederiksværk, 2267.
4. Teis Jonasson, Kildeskoven, 2266.
5. Claus Junge, Hørning, 2260.
6. Lars Hauth, Sisu/MBK, 2258.
7. Jan Harkamp, Brønderslev, 2252.
8. Claus Pedersen, Sisu/MBK, 2238.
9. Allan Bentsen, Triton, 2234.
10. Bo Holmsgaard, Ølstykke, 2216.
11. Flemming Sunn, Esbjerg, 2210.
12. Carsten Jacobsen, Esbjerg, 2205.
13. Finn Jacobsen, Kildeskoven, 2202.
14. Bjarne Grimstrup, Brønshøj, 2196.
15. Freddy Hansen, Virum, 2194.
16. Mogens Sonnichsen, Esbjerg, 2190.
17. Mogens Olesen, Ribe, 2156.
18. Niels Poulsen, Lillerød, 2148.
19. Michael Daugaard, 2145.
20. Peter Bruhn, Brønderslev, 2143.
Der var i alt 853 spillere registreret på listen.
Ratinglisten 29/3-90:
1. Carsten Egeholt, Brønderslev, 2347 point.
2. Lars Hauth, Sisu/MBK, 2273.
3. Claus Junge, Hørning, 2268.
4. Teis Jonasson, Kildeskoven, 2266.
5. Johnny Hansen, Frederiksværk, 2262.
6-7. Claus Pedersen, Sisu/MBK, 2257.
6-7. Jan Harkamp, Brønderslev, 2257.
8. Allan Bentsen, Triton, 2242.
9. Kim Høgsberg, Virum, 2235.
10. Bo Holmsgaard, Ølstykke, 2216.
11. Carsten Jacobsen, Esbjerg, 2209.
12. Flemming Sunn, Esbjerg, 2206.
13. Finn Jacobsen, Kildeskoven, 2202.
14. Mogens Sonnichsen, Esbjerg, 2198.
15. Bjarne Grimstrup, Brønshøj, 2196.
16. Freddy Hansen, Virum, 2190.
17. Peter Bruhn, Brønderslev, 2178.
18. Torben Rasmussen, Hørning, 2160.
19. Mogens Olesen, Ribe, 2158.
20. Niels Poulsen, Lillerød, 2148.
1/9-90: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Carsten Egeholt, Brønderslev.
4. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
5. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
6. Kim Høgsberg, Virum.
7. Claus Junge, Hørning.
8. Allan Bentsen, Esbjerg.
9. Johnny Hansen, Frederiksværk.
10. Flemming Sunn, Sisu/MBK.
11. Freddy Hansen, Virum.
12. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
13. Peter Bruhn, Brønderslev.
14. Jesper Mortensen, Brønderslev.
15. Rhod Jepsen, Esbjerg.
16. Jan Søndergaard, BTK 61.
17. Søren Jacobsen, OB.
18. Claes Knudsen, Sisu/MBK.
19. Mogens Olesen, Ribe.
20. Peter Micheelsen, Virum.
10/2-91: Herre-senior
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
4. Allan Bentsen, Esbjerg.
5. Carsten Egeholt, Brønderslev.
6. Kim Høgsberg, Virum.
7. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
8. Claus Junge, Viby.
9. Flemming Sunn, Sisu/MBK.
10. Freddy Hansen, Virum.
11. Jan Søndergaard, BTK 61.
12. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
13. Rhod Jepsen, Esbjerg.
14. Johnny Hansen, Frederiksværk.
15. Søren Jacobsen, OB.
16. Claes Knudsen, Sisu/MBK.
17. Johan Stoustrup, Virum.
18. Peter Micheelsen, Virum.
19. Jesper Mortensen, Brønderslev.
20. Peter Bruhn, Brønderslev.
15/7-91: Herre-senior
1. Allan Bentsen, Triton.
2. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
3. Lars Hauth, Sisu/MBK.
4. Carsten Egeholt, Brønderslev.
5. Jan Harkamp, Brønderslev.
6. Kim Høgsberg, Virum.
7. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
8. Claus Junge, Viby.
9. Flemming Sunn, VRI.
10. Jan Søndergaard, Viby.
11. Rhod Jepsen, Esbjerg.
12. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
13. Freddy Hansen, Virum.
14. Johnny Hansen, Sisu/MBK.
15. Søren Jacobsen, Hørning.
16. Claes Knudsen, Sisu/MBK.
17. Jesper Mortensen, Hørning.
18. Henrik Vendelbo, Virum.
19. Mogens Olesen, Ribe.
20. Brian Nielsen, Virum.
Sept.-Okt. 1991: Herre-senior
1. Allan Bentsen, Triton.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Carsten Egeholt, Brønderslev.
4. Lars Hauth, Sisu/MBK.
5. Kim Høgsberg, Virum.
6. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
7. Claus Junge, Viby.
8. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
9. Jan Søndergaard, Viby.
10. Rhod Jepsen, Esbjerg.
11. Flemming Sunn, VRI.
12. Freddy Hansen, Virum.
13. Johan Stoustrup, Virum.
14. Finn Tugwell, Viby.
15. Henrik Vendelbo, Virum.
16. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
17. Johnny Hansen, Sisu/MBK.
18. Birger Vest, Viby.
19. Jesper Mortensen, Hørning.
20. Søren Jacobsen, Hørning.
21. John Sabalic, TIK-Tåstrup.
15/8-92: Herre-senior
1. Allan Bentsen, Hørning.
2. Lars Hauth, Sisu/MBK.
3. Jan Harkamp, Brønderslev.
4. Carsten Egeholt, Brønderslev.
5. Kim Høgsberg, Virum.
6. Rhod Jepsen, Esbjerg.
7. Claus Junge, Viby.
8. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
9. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
10. Johan Stoustrup, Virum.
11. Henrik Vendelbo, Virum.
12. Flemming Sunn, VRI.
13. Freddy Hansen, Virum.
14. Birger Vest, Viby.
15. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
16. Jesper Mortensen, Hørning.
17. Søren Jacobsen, OB.
18. Torben Rasmussen, Hørning.
19. Finn P. Tugwell, Hørning.
20. Martin Monrad, Ølstykke.
15/12-92: Herre-senior
1. Allan Bentsen, Hørning.
2. Lars Hauth, Sisu/MBK.
3. Jan Harkamp, Brønderslev.
4. Kim Høgsberg, Virum.
5. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
6. Johan Stoustrup, Virum.
7. Carsten Egeholt, Brønderslev.
8. Claus Junge, Viby.
9. Jesper Mortensen, Hørning.
10. Birger Vest, Viby.
11. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
12. Finn P. Tugwell, Hørning.
13. Martin Monrad, Ølstykke.
14. Rhod Jepsen, Esbjerg.
15. Henrik Vendelbo, Virum.
16. Flemming Weinrich, Brønshøj.
17. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
18. Torben Rasmussen, Hørning.
19. Allan Svendsen, Esbjerg.
20. Flemming Sunn, VRI.
1/5-93: Herre-senior
1. Allan Bentsen, Hørning.
2. Kim Høgsberg, Virum.
3. Jan Harkamp, Brønderslev.
4. Lars Hauth, Sisu/MBK.
5. Carsten Egeholt, Brønderslev.
6. Finn Tugwell, Hørning.
7. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
8. Flemming Sunn, VRI.
9. Henrik Vendelbo, Virum.
10. Martin Monrad, Ølstykke.
11. Rhod Jepsen, Esbjerg.
12. Johan Stoustrup, Virum.
13. Mogens Sonnichsen, Esbjerg.
14. Jesper Mortensen, Hørning.
15. Claus Junge, Viby.
16. Birger Vest, Viby.
17. Torben Rasmussen, Hørning.
18. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
19. Søren Jacobsen, OB.
20. Thomas Josiasen, Brønderslev.
8/2-96: Herre-senior
1. Allan Bentsen, Hørning.
2. Martin Monrad, Hørning.
3. Kim Høgsberg, Brønderslev.
4. Finn Tugwell, Hørning.
5. Henrik Vendelbo, Virum.
6. Johan Fallby, Brønderslev.
7. Lars Hauth, Sisu/MBK.
8. Jesper Mortensen, Hørning.
9. Morten Knudsen, Virum.
10. Johan Stoustrup, Virum.
11. Carsten Egeholt, OB.
12. Mads Sørensen, Hørning.
13. Jan Harkamp, Brønderslev.
14. Carsten Jacobsen, Esbjerg.
15. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
16. Søren Jacobsen, OB.
17. Claus Junge, VRI.
18. Mogens Sonnichsen, OB.
19. Mogens Olesen, Esbjerg.
20. Torben Rasmussen, Hørning.