DM-facts 2001-2017

FACTS PÅ MINE KAMPE VED SENIOR-DM 2001-2017:

Senior-DM den 2.-4. marts 2001 i Brønderslev-Hallen
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over Kurt Strangholt, Thyland med 3-0 i sæt.
Taber i 1/8-finalen til Finn Tugwell, Team Hørning med 3-1 i sæt.
Herredouble (makker Poul Sørensen, Esbjerg, useedet):
(((1. runde møder vi Søren Jensen og Birger Vest, Brønderslev)))))
((((evt. 2. runde – 1/8-finale møder vi Allan Bentsen og Finn Tugwell, Team Hørning)))))
Mixeddouble (makker Susanne Pedersen, Hillerød, 3-4 seedet):
Vinder i kvartfinalen over Katja Leoni og Rhod Jepsen, Ballerup med 2-1 i sæt (16-21, 21-15, 21-15).
Taber i semifinalen til Pia Finnemann og Mads Sørensen, Brønderslev med 2-1 i sæt (21-19, 18-21, 19-21).

Senior-DM den 1. – 3. marts 2002 i Maribo hallerne
Herresingle (useedet):
Vinder i 1. runde over Daniel Fynsk med 4-2 i sæt.
Vinder i 1/16-finalen over Søren Jensen, Brønderslev med 4-3 i sæt.
Taber i 1/8-finalen til Allan Bentsen, Triton med 4-1 i sæt (4-11, 6-11, 6-11, 11-9, 7-11).
Herredouble (makker Claus Pedersen, Sisu/MBK, 5-8 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Jesper Hougaard og Mads Holm-Hansen, BTK 61 med 3-0 i sæt.
Taber i kvartfinalen til Martin Bremer Jensen, Virum og Henrik Vendelbo, Thyland med 3-1 i sæt (11-8, 7-11, 10-12, 9-11).
Mixeddouble (makker Susanne Pedersen, Ballerup, 3-4 seedet):
Vinder i kvartfinalen over Christina Frost, BTK 61 og Jan Beckmann, Thyland med 3-1 i sæt (13-11, 8-11, 11-6, 11-6).
Vinder i semifinalen over Pia Finnemann og Mads Sørensen, Brønderslev med 3-0 i sæt (11-7, 11-2, 11-8).
Taber i finalen til Janne Jensen, Hørning og Martin Bremer Jensen, Virum med 3-1 i sæt (3-11, 5-11, 11-6, 6-11).

Senior-DM den 1. – 2. marts 2003 i Odense Idrætshal
Herresingle ( 9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over David Hindersson, Virum med 4-0 i sæt (11-9, 11-5, 11-7, 11-9).
Vinder i 1/16-finalen over Rasmus Jespersen, Brønderslev med 4-1 i sæt (11-4, 10-12, 13-11, 11-6, 11-7).
Taber i 1/8-finalen til Allan Bentsen, Triton med 4-2 i sæt (4-11, 8-11 11-7, 12-10, 7-11, 9-11 (9-9)).
Herredouble (makker Mathias Jensen, Hillerød, useedet):
Vinder i 1/8-finalen over Claus Junge og Søren Jensen, Brønderslev med 3-0 i sæt (11-7, 11-6, 11-7).
Taber i kvartfinalen til Frank Jensen og Rune Møller, Ballerup med 3-0 i sæt (9-11, 8-11, 8-11).
Mixeddouble (makker Susanne Pedersen, Ballerup, 3-4 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Pia Nissen, Ballerup og Sune Bjørn Larsen, TPHU med 3-1 i sæt (8-11, 11-8, 11-7, 11-8).
Vinder i kvartfinalen over Michelle S. Nielsen, Ballerup og Daniel Fynsk, Åbenrå med 3-2 i sæt (10-12, 2-11, 11-8, 14-12, 11-8).
Taber i semifinalen til Mie Skov, BTK 61 og Allan Bentsen, Triton med 3-0 i sæt (5-11, 7-11, 8-11).

Senior-DM den 27.-28. marts 2004 i Faaborghallen
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over Stephan Jensen, Esbjerg med 4-3 i sæt (11-5, 6-11, 11-9, 9-11, 9-11, 11-5, 11-8).
Vinder i 1/8-finalen over David Hindersson, Virum med 4-1 i sæt (11-7, 11-9, 9-11, 11-8, 11-7).
Vinder i kvartfinalen over Daniel Fynsk, Åbenrå med 4-3 i sæt (11-9, 7-11, 11-9, 3-11, 11-7, 8-11, 11-9).
Taber i semifinalen til Martin Monrad, Farum med 4-0 i sæt (7-11, 7-11, 6-11, 5-11).
Herredouble (makker Mads Sørensen, Brønderslev, 3-4 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Claus Pedersen og John Sabalic, Sisu/MBK med 3-0 i sæt (11-6, 11-9, 11-3).
Taber i kvartfinalen til Henrik Vendelbo/Martin Bremer Jensen, Virum med 3-2 i sæt (11-7, 10-12, 11-7, 14-16, 11-13 misbrugte flere matchbolde)
Mixeddouble (makker Susanne Pedersen, Ballerup, 5-8 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Tina Jørgensen (Stochmal)/Anders Mortensen, TPHU med 3-0 i sæt (14-12, 11-6, 13-11).
Vinder i kvartfinalen over Anne Cathrine Bomann, Hillerød/Christoffer Petersen, Køge Bugt med 3-2 i sæt (10-12, 8-11, 11-8, 17-15, 11-9 overlever mange matchbolde i 4. sæt).
Taber i semifinalen til Pia Finnemann, Ballerup/Mads-Peter Jannings, Esbjerg med 3-1 i sæt (6-11, 8-11, 11-6, 4-11).

Senior-DM den 5.-6. marts 2005 i Paaruphallen
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1/16-finalen over Ulrik Markussen, Sisu/MBK med 4-1 i sæt (10-12, 11-8, 11-2, 11-8, 11-6).
Vinder i 1/8-finalen over Christian Larsen, Virum/Sorgenf. med 4-0 i sæt (11-5, 13-11, 11-7, 11-9).
Vinder i kvartfinalen over Christian Andersen, Køge Bugt med 4-1 i sæt (12-10, 11-9, 11-2, 13-15, 11-5).
Taber i semifinalen til Finn Tugwell, Køge Bugt med 4-0 i sæt (4-11, 4-11, 3-11, 2-11).
Herredouble (makker Aron Wenzell, Hillerød, useedet):
Vinder i 1. runde over Christian Andersen/Mads Skovsen, Køge Bugt på walkover.
Taber i 1/8-finalen til Silas Friby/Mikkel Hindersson, Virum/S. med 3-2 i sæt (11-8, 4-11, 11-7, 9-11, 11-13 (10-8)).
Mixeddouble (makker Susanne Pedersen, Ballerup, 1-2 seedet):
Vinder i semifinalen over Joan Larsen, Ballerup/Martin Christensen, Hillerød med 3-1 i sæt (7-11, 11-6, 11-9, 11-5).
Vinder i finalen over Michelle S. Nielsen, Ballerup/Daniel Fynsk, Aabenraa med 3-1 i sæt (8-11, 11-4, 11-9, 14-12).

Senior-DM den 3.- 5. marts 2006 i Holtehallerne
Herresingle (5-8 seedet):
Vinder i 1/16-finalen over Frank Nielsen, Hillerød med 4-0 i sæt (11-4, 11-3, 11-6, 11-1).
Taber i 1/8-finalen til Claus Rasmussen, Køge Bugt med 4-2 i sæt (11-8, 4-11, 11-7, 11-13 (6-2 og 10-9), 10-12 (10-9), 2-11).
Herredouble (makker Allan Matthiesen, Esbjerg, useedet):
Vinder i 1. runde over Dennis Rasmussen/Lars G. Hansen, Helsingør med 3-0 i sæt (11-9, 11-4, 13-11).
Vinder i 1/8-finalen over Henrik Vendelbo/Martin Bremer Jensen, Virum med 3-2 i sæt (8-11, 11-2, 8-11, 11-8, 11-8 (1-6)).
Taber i kvartfinalen til Morten Knudsen/Kim Høgsberg, Brønderslev med 3-1 i sæt (7-11, 7-11, 14-12, 7-11).
Mixeddouble (makker Susanne Pedersen, Ballerup, 1-2 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Kimmie Sørensen, Albertslund/Morten Hyrup Rasmussen, OB med 3-2 i sæt (5-11, 11-8, 10-12, 11-6, 11-6 (0-4)).
Vinder i kvartfinalen over Pernille Agerholm, Rønde/Stephan Jensen, Køge Bugt med 3-2 i sæt (10-12, 10-12, 11-9, 11-5, 11-6).
Taber i semifinalen til Janne Jensen, BTK 61/Martin Bremer Jensen, Virum med 3-0 i sæt (6-11, 4-11, 6-11).

Senior-DM den 2.- 4. marts 2007 i Frederiksborg Centret i Hillerød
Herresingle (useedet):
Vinder kvalifikationspuljen over Christoffer Grymer, Stautrup IF med 3-0 i sæt (11-1, 11-8, 11-8).
Vinder kvalifikationspuljen over Jesper Christensen, Virum/Sorgenfri med 3-0 i sæt (11-6, 11-6, 11-5).
Vinder i 1/16-finalen over Mogens Sonnichsen, Fjorager IF med 3-1 i sæt (11-8, 11-4, 12-14, 12-10).
Vinder i 1/8-finalen over Kasper Sternberg Sjelle, BTK 61 med 4-2 i sæt (11-8, 7-11, 6-11, 11-7, 11-4, 12-10).
Taber i kvartfinalen til Allan Bentsen, BTK 61 med 0-4 i sæt (6-11, 5-11, 4-11, 12-14).
Herredouble (makker Daniel Fynsk, Brønderslev, 5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Dan Svendsen/Thomas Jensen, Hillerød GI med 3-0 i sæt (11-6, 11-2, 11-6).
Vinder i 1/8-finalen over Kenn Løkkegaard, BTK 61/Mads Holm-Hansen, Kvik Næstved med 3-0 i sæt (11-6, 11-4, 11-6).
Taber i kvartfinalen til Kasper Sternberg Sjelle, BTK 61/Mikkel Hindersson, Virum/Sorgenfri med 0-3 i sæt (6-11, 7-11, 9-11).
Mixeddouble (makker Susanne Pedersen, Ballerup, 3-4 seedet):
Taber i 1/8-finalen til Rikke Jensen, Nørreå/Claus Larsen, Stautrup IF med 2-3 i sæt (11-7, 12-10, 8-11, 9-11, 5-11).

Senior-DM den 28.- 30. marts 2008 i Snejbjerghallen ved Herning
Herresingle (useedet):
Vinder kvalifikationspuljen over Christopher Holdgaard Bukh, Århus BTK med 4-0 i sæt (11-9, 11-7, 11-4, 11-9).
Vinder kvalifikationspuljen over Søren Engelbrekt Nielsen, Ribe med 4-0 i sæt (11-5, 16-14, 11-6, 11-4).
Vinder i 1/16-finalen over Nichlas Middelhede, Team Nørreå med 4-0 i sæt (11-4, 11-2, 11-2, 11-7).
Taber i 1/8-finalen til Allan Bentsen, BTK 61 med 2-4 i sæt (10-12, 12-10, 5-11, 6-11, 11-7 (4-7), 5-11).
Herredouble (makker Lars Hauth, Virum, 3-4 seedet):
Vinder i 1. runde (1/8-finalen) over Tobias Stemann Lau, Sisu/MBK/Casper Gammelmark, BTK 61 med 3-2 i sæt (11-8, 6-11, 12-10, 10-12 (8-4), 11-7).
Taber i kvartfinalen til Morten Hyrup Rasmussen/Poul Sørensen, OB med 0-3 i sæt (2-11, 8-11, 6-11).
Mixeddouble (makker Susanne Pedersen, Ballerup, 1-2 seedet):
Vinder i kvartfinalen over Pernille Agerholm og Jonas Ring Agerholm, Rønde BTK med 3-0 i sæt (11-5, 11-8, 11-7).
Taber i semifinalen til Sabine Borre Larsen, Frem Sakskøbing og Dennis Rasmussen, Helsingør med 1-3 i sæt (4-11, 11-13, 11-8, 5-11)

Senior-DM den 6. – 8. marts 2009 i Kerteminde-Hallen
Herresingle (useedet):
Vinder i kvalifikationspuljen over Sebastian Schubert, Århus BTK med 4-0 i sæt (11-6, 11-8, 11-3, 11-6)
Vinder i kvalifikationspuljen over Nicklas Middelhede, Tean Nørreå med 4-2 i sæt (11-2, 11-4, 11-3, 12-14 (11-10), 8-11, 11-3)
Taber i 1/8-finalen til Kasper Sternberg Sjelle, Vedbæk med 1-4 i sæt (11-9 (10-4), 6-11, 6-11, 9-11 (9-7), 9-11)
Herredouble (makker Henrik Laxby, København, useedet):
Taber i 1/8-finalen (vores 1. kamp) til Morten Knudsen/Kim Høgsberg, Dragør med 1-3 i sæt (9-11, 11-7, 11-13 (10-9), 7-11)
Mixeddouble (makker Susanne Pedersen, Frem Sakskøbing, 3-4 seedet):
Vinder i kvartfinalen (1. runde) over Rikke Jensen, Århus BTK og Poul Bjerre Sørensen, OB med 3-1 i sæt (11-9, 11-8, 9-11, 11-8)
Taber i semifinalen til Mie Skov Pedersen/Allan Bentsen, BTK 61 med 0-3 i sæt (9-11, 10-12 (10-9), 4-11)

Senior-DM den 5. – 7. marts 2010 i Midtfyns Fritidscenter i Ringe på Fyn
Herresingle (useedet):
Vinder i kvalifikationspuljen over Mathias Christensen, Søhøjlandets BTK med 4-0 i sæt (11-4, 11-2, 11-8, 11-4).
Vinder i kvalifikationspuljen over Alexander Schou-Jørgensen, Århus BTK med 4-1 i sæt (9-11, 11-9 (9-9), 11-8, 11-6, 12-10 (6-10)).
Taber i 1/8-finalen til Kasper Sternberg Sjelle, Vedbæk med 3-4 i sæt (11-6, 11-2, 7-11, 11-9, 4-11, 7-11, 7-11)
Herredouble (makker Jakob Asmussen, Århus BTK, useedet):
Vinder i 1/8-finalen (1. kamp) over Claus Bødker/Simon S. Nielsen, Svendborg FB på walkover.
Taber i kvartfinalen til Martin Monrad/Christian T. Kongsgaard, Vedbæk med 0-3 i sæt (3-11, 5-11, 12-14).
Mixeddouble (makker Susanne Pedersen, Frem Sakskøbing, 3-4 seedet):
Vinder i kvartfinalen (1. runde) over Stefanie H. Christensen/Jonas Ring Agerholm, Rønde BTK med 3-0 i sæt (11-9, 11-7, 11-7).
Taber i semifinalen til Mie Skov Pedersen/Allan Bentsen, BTK 61 med 0-3 i sæt (3-11, 4-11, 6-11).

Senior-DM den 4. – 6. marts 2011 i Odense Idrætshal
Herresingle (useedet):
Vinder i kvalifikationspuljen over Jonas Ring Agerholm, Sisu/MBK med 4-2 i sæt (9-11, 12-10, 8-11, 11-3, 11-4, 11-5).
Vinder i kvalifikationspuljen over Aron Skat Wenzell, Hillerød GI med 4-3 i sæt (10-12, 5-11, 11-3, 9-11, 11-5, 11-7, 11-5).
Vinder i 1/16-finalen over Nichlas Middelhede, Team Nørreå med 4-3 i sæt (9-11, 9-11, 11-3, 11-6, 11-7, 8-11, 11-5).
Taber i 1/8-finalen til Allan Bentsen, Roskilde med 2-4 i sæt (10-12, 11-9, 5-11, 5-11, 11-6, 4-11).
Herredouble (makker Nichlas Middelhede, Team Nørreå, useedet):
Taber i 1/8-finalen (1. kamp) til Allan Bentsen/Finn Tugwell, Roskilde med 0-3 i sæt (4-11, 6-11, 6-11).
Mixeddouble (tilmeldt med Izabell Nørlem, Københavns BTK, der meldte afbud pga. en skade)

Senior-DM den 2. – 4. marts 2012 i Odense Idrætshal
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1/16-finalen over Emil Madsen, Søhøjlandet med 4-1 i sæt (6-11, 11-3, 11-3, 13-11, 12-10).
Taber i 1/8-finalen til Jonathan Groth, Vedbæk med 0-4 i sæt (9-11 (8-2), 3-11, 19-21, 9-11).
Herredouble (deltog ikke)
Mixeddouble (makker Sofie Egeholt Bang, Ballerup, useedet):
Taber i 1/8-finalen til Henrietta Nielsen og Claus Larsen, Søhøjlandet med 2-3 i sæt (8-11, 13-11, 9-11, 11-8, 8-11).

Senior-DM den 1. – 3. marts 2013 i Odense Idrætshal
Herresingle (9-16 seedet):
Taber i 1/16-finalen til Nichlas Middelhede, Team Nørreå med 0-4 i sæt (10-12, 3-11, 7-11, 8-11).
Herredouble (makker Casper Gammelmark, Roskilde, 5-8 seedet)
Vinder i 1/8-finalen over Steffen Aagesen/Esben S. Larsen, Virum med 3-0 i sæt (11-6, 11-4, 12-10).
Taber i kvartfinalen til Christian T. Kongsgaard, Vedbæk/Morten Hyrup Rasmussen, OB med 0-3 i sæt (8-11, 11-13, 10-12).
Mixeddouble (makker Sofie Egeholt Bang, Ballerup, 3-4 seedet):
Taber i kvartfinalen til Izabell Nørlem, Brønshøj/Casper Gammelmark, Roskilde med 1-3 i sæt (6-11, 11-7, 8-11, 7-11).

Senior-DM den 28. februar – 2. marts 2014 i Odense Idrætshal
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1/16-finalen over Jakob Hansen, Københavns BTK med 4-0 i sæt (11-7, 11-8, 11-4, 11-2)
Taber i 1/8-finalen til Morten Hyrup Rasmussen, OB med 0-4 i sæt (3-11, 3-11, 9-11, 9-11)
Herredouble (deltog ikke)
Mixeddouble (makker Sofie Egeholt Bang, Ballerup, useedet):
Taber i kvartfinalen til Pernille Agerholm, Rønde/Morten Hyrup Rasmussen, OB med 1-3 i sæt (7-11, 2-11, 11-9, 1-11).

Senior-DM den 27. februar – 1. marts 2015 i Odense Idrætshal
Herresingle (useedet):
Vinder i kvalifikationen over Micki Herskind, Roskilde med 4-1 i sæt (11-7, 11-6, 11-7, 10-12, 11-2)
Vinder i kvalifikationen over Brian Nielsen, Virum med 4-0 i sæt (11-5, 11-2, 11-5, 11-5)
Taber i 1/16-finalen til Kasper Sternberg Sjelle, København med 4-1 i sæt (5-11, 11-8, 4-11, 8-11 efter 8-5, 6-11)
Herredouble (makker Mogens Sonnichsen, Fjordager, useedet)
Vinder i 1/8-finalen over Rasmus K. Mikkelsen, Sisu/MBK/Peter Svenningsen, Virum med 3-0 i sæt (11-5, 11-5, 11-7)
Vinder i kvartfinalen over Rasmus Storkehave/Thomas Hansen, Københavns BTK med 3-0 i sæt (13-11, 13-11, 11-5)
Taber i semifinalen til Finn Tugwell/Claus Schou Nielsen, Roskilde med 0-3 i sæt (10-12, 9-11, 9-11)
Mixeddouble (makker Sofie Egeholt Bang, Københavns BTK, useedet):
Taber i 1/8-finalen til Tina Stochmal/Thomas Jensen, Brønshøj med 1-3 i sæt (11-2, 9-11, 8-11, 10-12).

Senior-DM den 18.- 20. marts 2016 i Odense Idrætshal
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1/16-finalen over Benjamin Sørensen, Silkeborg BTK med 4-1 i sæt (5-11, 12-10, 11-9, 11-9, 11-7)
Taber i 1/8-finalen til Tobias Rasmussen, Amager med 0-4 i sæt (5-11, 7-11, 7-11, 5-11)
Herredouble (makker Sune Bjørn Larsen, Brønshøj 3-4 seedet)
Vinder i 1/8-finalen over Steffen Aagesen/Esben B. Larsen, Virum med 3-0 i sæt (11-5, 11-4, 11-8)
Vinder i kvartfinalen over Simon Nykjær-Fisher/Sebastian Brinch, Viby med 3-1 i sæt (11-3, 11-13, 11-3, 11-8)
Taber i semifinalen til Christian T. Kongsgaard, Brønshøj/Morten Hyrup Rasmussen, OB med 2-3 i sæt (14-12, 11-9, 9-11, 7-11, 1-11)
Mixeddouble (makker Sofie Egeholt Bang, Københavns BTK, useedet):
Taber i 1/8-finalen til Trine Grauholm, OB/Mogens Sonnichsen, Fjordager med 2-3 i sæt (11-6, 11-9, 10-12, 8-11, 12-14)

Senior-DM den 3.- 5. marts 2017 i Park Vendia-hallen i Hjørring
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1/16-finalen over Mads Jørgensen, Kvik Næstved med 4-0 i sæt (11-9, 11-2, 11-4, 11-3)
Taber i 1/8-finalen til Kasper Sternberg Sjelle, København med 1-4 i sæt (11-13, 11-8, 12-14, 7-11, 0-11)
Herredouble (makker Nichlas Middelhede, Penthouse, 5-8 seedet)
Vinder i 1/8-finalen over Morten Iskov Christensen/Jens Rosenbaum, B 75 med 3-1 i sæt (11-1, 11-6, 7-11, 11-4)
Taber i kvartfinalen til Morten Hyrup Rasmussen/Christian Kongsgaard, Brønshøj med 1-3 i sæt (13-15, 5-11, 11-9, 9-11)
Mixeddouble (makker Sofie Egeholt Bang, Københavns BTK, useedet):
Taber i 1/8-finalen til Sophie Walløe/Anders Lind, Brønshøj med 0-3 i sæt (5-11, 17-19, 7-11)

Sofie og Carsten Egeholt ved DM 2012 i bordtennis
Sofie og jeg ved DM senior i Odense i 2012, hvor vi spillede sammen for første gang.