DM-facts 1991-2000

FACTS PÅ MINE KAMPE VED SENIOR-DM 1991-2000

Senior-DM den 8.- 10. marts 1991 i Roskilde-hallerne
Herresingle (5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Jan Enevoldsen, Tåstrup med 3-0 i sæt (21-17, 21-6, 21-8).
Vinder i 1/8-finalen over Brian Nielsen, Virum med 3-1 i sæt (21-13, 12-21, 21-16, 21-9).
Vinder i kvartfinalen over Lars Hauth, Sisu/MBK med 3-1 i sæt (21-17, 21-18, 18-21, 21-18). Se afsluttende bolde på youtube.
Taber i semifinalen til Allan Bentsen, Esbjerg med 3-0 i sæt (19-21, 15-21, 17-21).
Herredouble (makker Flemming Sunn, Sisu/MBK, 3-4 seedet):
Vinder i 1. runde uden kamp (oversidder).
Vinder i 2. runde over Kim Kurt Kristensen, Tåstrup og Michael Thuesen, Viby med 2-0 i sæt (21-9, 21-12).
Vinder i 1/8-finalen over Vilhelm Wedell Wedellsborg og Lars Hansen, BTK 61 med 2-0 i sæt (21-17, 21-16).
Vinder i kvartfinalen over Henrik Bo Petersen og Mads Brostrup, Tåstrup med 2-0 i sæt (28-26, 21-13).
Taber i semifinalen til Lars Hauth og Claus Pedersen, Sisu/MBK med 2-0 i sæt (13-21, 8-21).
Mixeddouble (makker Anne Karina Bastman, Sisu/MBK, 5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Mette Nielsen og Jesper Hansen, OB med 2-1 i sæt (21-10, 17-21, 21-17).
Vinder i 1/8-finalen over Pernille Michael og Bjarne Grimstrup, Brønshøj med 2-0 i sæt (21-9, 21-19).
Taber i kvartfinalen til Pia Hansen, BTK 61 og Lars Hauth, Sisu/MBK med 2-0 i sæt (20-22, 9-21).

Senior-DM den 28. februar – 1. marts 1992 i Randers
Herresingle (3-4 seedet):
Vinder i 1. runde over Søren Storm, OB med 3-0 i sæt (21-14, 21-12, 21-10).
Vinder i 1/8-finalen over Jan Søndergaard, Viby med 3-1 i sæt (15-21, 21-11, 21-12, 21-9).
Vinder i kvartfinalen over Johan Stoustrup, Virum med 3-0 i sæt (26-24, 21-13, 21-13).
Taber i semifinalen til Allan Bentsen, Esbjerg med 3-2 i sæt (16-21, 21-19, 19-21, 21-19, 12-21).
Herredouble (makker Flemming Sunn, VRI, 5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Mikael Sørensen og Ole Hougaard, Hørning med 2-0 i sæt.
Vinder i 1/8-finalen over Claus Larsen og Kim Thorup, RBC med 2-0 i sæt.
Vinder i kvartfinalen over Claus Junge og Jan Søndergaard, Viby med 2-0 i sæt (21-14, 21-15).
Vinder i semifinalen over Lars Hauth og Claus Pedersen, Sisu/MBK med 2-0 i sæt (21-16, 21-18).
Taber i finalen til Allan Bentsen, Triton og Jan Harkamp, Brønderslev med 2-0 i sæt (15-21, 17-21).
Mixeddouble (makker Lisbeth Poulsen, Sisu/MBK, 5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Pia Finnemann, Ballerup og Martin Monrad, Ølstykke med 2-0 i sæt.
Vinder i 1/8-finalen over Trine Schou, BTK 61 og Jesper Mortensen, Hørning med 2-0 i sæt.
Taber i kvartfinalen til Susanne Pedersen, Ballerup og Jan Harkamp, Brønderslev med 2-0 i sæt (17-21, 19-21).

Senior-DM den 26.- 28. februar 1993 i Odense Idrætshal
Herresingle (5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Dennis Madsen, Kvik Næstved med 3-0 i sæt (21-9, 21-13, 21-16).
Taber i 1/8-finalen til Jesper Mortensen, Hørning med 3-2 i sæt (21-15, 20-22, 21-17, 23-25, 19-21).
Herredouble (makker Flemming Sunn, VRI, 5-8 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Søren Jacobsen og Jesper Hansen, OB med 2-0 i sæt.
Taber i kvartfinalen til Allan Bentsen, Hørning og Jan Harkamp, Brønderslev med 2-1 i sæt (21-11, 19-21, 13-21).
Mixeddouble (makker Lisbeth Poulsen, Sisu/MBK, 3-4 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Miriam Mahmood og Brian Wikovski, TPHU/BK med 2-0 i sæt.
Taber i kvartfinalen til Pia Finnemann, Ballerup og Martin Monrad, Ølstykke med 2-0 i sæt (18-21, 15-21).

Senior-DM den 4. – 6. marts 1994 i Hørning-Hallen
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over Frank Gyldskov, TPHU med 3-0 i sæt (21-15, 23-21, 21-11).
Taber i 1/8-finalen til Kim Høgsberg, Brønderslev med 3-0 i sæt (17-21, 15-21, 18-21).
Herredouble (makker Flemming Sunn, Esbjerg, 5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Kenneth Nielsen og Michael Rigmond, Herlev med 2-0 i sæt.
Vinder i 1/8-finalen over enten Carsten Thomsen og Jesper Hansen, VBK 59 eller Torsten Kindt og Thomas Jensen, Brønshøj med 2-0 i sæt.
Taber i kvartfinalen til Finn P. Tugwell, Hørning og Lars Hauth, Sisu/MBK med 2-1 i sæt (17-21, 21-14, 16-21).
Mixeddouble (makker Lisbeth Poulsen, OB, useedet):
Vinder i 1. runde over Trine Schou, BTK 61 og Dennis Madsen, Brønshøj.
Vinder i 1/8-finalen over Christel Frederiksen og Ulrik Moestrup, BTK 61.
Taber i kvartfinalen til Susanne Pedersen, Ballerup og Jan Harkamp, Brønderslev med 2-1 i sæt (17-21, 21-13, 8-21).

Senior-DM den 3. – 5. marts 1995 i Valby-Hallen.
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over Johnny Kokholm, TPHU/BK med 3-0 i sæt (21-17, 21-18, 21-15).
Vinder i 1/8-finalen over Jan Harkamp, Brønderslev med 3-1 i sæt (21-18, 21-12, 11-21, 22-20).
Taber i kvartfinalen til Lars Hauth, Sisu/MBK med 3-2 i sæt (12-21, 21-17, 12-21, 21-15, 11-21).
Herredouble (makker Jesper Mortensen, Hørning, 5-8 seedet):
Taber i 1. runde til Michael Maze, Kvik Næstved og Jesper Dahl, Køge Bugt med 2-1 i sæt (23-25, 24-22, 20-22).
Mixeddouble:
Deltog ikke.

Senior-DM den 1. – 3. marts 1996 i Faaborg-hallen
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over Christian Engell, Hørning med 3-0 i sæt.
Taber i 1/8-finalen til Kim Høgsberg, Brønderslev med 3-2 i sæt (Jeg havde sætbold i 1. sæt, men tabte. I 2. sæt var jeg foran med 20-12. Det blev 20
20, inden jeg vandt med 22-20. I 5. sæt førte jeg med 16-12 men tabte 17-21).
Herredouble (makker Søren Jacobsen, OB, 5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Jan og Bo Wenzel Christensen, Sisu/MBK.
Taber i 1/8-finalen til Flemming Sunn og Birger Vest, VRI.
Mixeddouble (makker Sabine Borre Larsen, Frem Sakskøbing, useedet):
Vinder i 1/8-finalen over Pia Nissen, TPHU og Morten Adolphsen, Brønderslev.
Taber i kvartfinalen til Lisbeth Poulsen og Martin Monrad, Hørning med 2-0 i sæt (19-21, 13-21).

Senior-DM den 28. februar – 2. marts 1997 i Esbjerg Stadionhal
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over Michael Thuesen, VRI med 3-1 i sæt (21-17, 21-19, 19-21, 21-12).
Taber i 1/8-finalen til Kim Høgsberg, Brønderslev med 3-0 i sæt (19-21, 19-21, 13-21).
Herredouble (makker Jesper Mortensen, Hørning, 5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Mikkel Jørgensen, Esbjerg og Allan Sørensen, Silkeborg.
Vinder i 1/8-finalen over John Sabalic og Michael Thuesen, VRI.
Vinder i kvartfinalen over Mads Sørensen, Brønderslev og Morten Knudsen, Virum med 2-1 i sæt (19-21, 21-18, 21-17).
Taber i semifinalen til Allan Bentsen og Martin Monrad, Hørning med 2-0 i sæt (16-21, 14-21).
Mixeddouble (makker Sabine Borre Larsen, Frem Sakskøbing, 5-8 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Janne Jensen, Frem Sakskøbing og Martin Bremer Jensen, Virum.
Taber i kvartfinalen til Lisbeth Poulsen og Martin Monrad, Hørning med 2-0 i sæt.

Senior-DM den 6.- 8. marts 1998 i Nykøbing Falster-Hallen
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over Morten Petersen, Frem Sakskøbing med 3-0 i sæt (21-13, 21-11, 21-15)
Taber i 1/8-finalen til Morten Knudsen, Virum med 3-2 i sæt (18-21, 21-15, 18-21, 21-10, 17-21).
Herredouble (makker Birger Vest, Hørning, 5-8 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Robert Hartburg og Jesper Dahl, BTK 61 eller Søren Andersen, Esbjerg og Jan Bechmann, Sisu/MBK.
Taber i kvartfinalen til Finn P. Tugwell og Torben Rasmussen, Hørning med 2-1 i sæt (15-21, 21-17, 17-21).
Mixeddouble (makker Sabine Borre Larsen, Frem Sakskøbing, 5-8 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Christina Frost og Robert Hartburg, BTK 61.
Taber i kvartfinalen til Karin B. Nielsen, BTK 61 og Michael Maze, Kvik Næstved med 2-1 i sæt (21-19, 20-22, 10-21).

Senior-DM den 5. – 7. marts 1999 i tst Aktiv-center i Tilst
Herresingle (useedet):
Vinder i 1. runde over Mads Peter Jannings, OB med 3-1 i sæt.
Taber i 1/16-finalen til Mads Sørensen, Brønderslev med 3-0 i sæt (12-21, 12-21, 19-21).
Herredouble (makker Morten Adolphsen, Virum, useedet):
Vinder i 1. runde over Jesper Mortensen, Hørning og Rhod Jepsen, Ballerup med 2-1 i sæt.
(((((((Taber i 1/8-finalen til Henrik Vendelbo og Morten Knudsen, Virum.))))))????
Mixeddouble (makker Sabine Borre Larsen, Frem Sakskøbing, 5-8 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Pia Nissen og Jacob Harden, TPHU med 2-0 i sæt.
Vinder i kvartfinalen over Karin B. Nielsen, BTK 61 og Michael Maze, Kvik Næstved med 2-1 i sæt (16-21, 21-12, 21-17).
Taber i semifinalen til Janne Jensen, Frem Sakskøbing og Martin Bremer Jensen, Virum med 2-1 i sæt (21-17, 18-21, 7-21).

Senior-DM den 3. – 5. marts 2000 i Valby-hallen.
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over Michael Eriksen, Svendborg.
Taber i 1/8-finalen til Kim Høgsberg, Brønderslev med 3-0 i sæt (16-21, 8-21, 14-21).
Herredouble (makker Allan Matthiesen, Esbjerg, useedet):
((CHECK RÆKKEN (((((Vinder i 1. runde over Torsten Kindt og Lars Larsen, Brønshøj.)))))
(((((((Taber i 1/8-finalen til Martin Bremer Jensen og Christian Andersen, Virum.)))))????
Mixeddouble (makker Susanne Pedersen, Hillerød, 5-8 seedet):
((((CHECK)Vinder i 1/8-finalen over Biljana Nancovska og Torsten Kindt, Brønshøj.))
Taber i kvartfinalen til Pia Finnemann og Mads Sørensen, Brønderslev med 2-1 i sæt (21-17, 11-21, 18-21)