DM-facts 1980-1990

FACTS PÅ MINE KAMPE VED SENIOR-DM 1980-1990:

Senior-DM den 1. – 2. marts 1980 i Roskilde-hallerne

Herresingle (useedet):
Vinder i kvalifikationspuljens 1. runde over Torben Ehlers, MK 31.
Taber i kval.-puljefinalen til Lars Olsen, Virum.
Herredouble (makker Lars Breidahl, Gladsaxe, useedet):
Vinder i 1. runde over Torben Ehlers og Flemming Bøg, MK 31.
Taber i 1/8-finalen til Freddy Hansen og Jannik Larsen, Virum.
Mixeddouble:
Deltog ikke.

Senior-DM den 7. – 8. marts 1981 i Hasserisparken-KFUM Hallen (Rughaven/Brønderslev)
Herresingle (useedet):
Vinder i kvalifikationspuljens 1. runde over Torben Hansen, Randers KFUM.
Vinder i kvalifikationspuljefinalen over Henrik Steff Nielsen, Virum.
Taber i 1. runde (1/16-finalen) til Johnny Johansson, MK 31 med 3-2 i sæt.
Herredouble (makker Frank Jensen, Zero, useedet):
Taber i 1. runde (1/16-finalen) til Freddy Hansen og Jannik Larsen, Virum.
Mixeddouble (makker Charlotte Møller, Greve, useedet):
Taber i 1. runde (1/16-finalen) til Kirsten Lyngholm og Michael Daugaard, Brønshøj.

Senior-DM den 6. – 7. marts 1982 i Kildeskovshallen, Gentofte
Herresingle (useedet):
Taber i kvalifikationspuljens 1. runde til Lars Hauth, Virum med 0-3 i sæt.
Herredouble (makker Peter Smidt, Gladsaxe, 5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over ?
Vinder i 1/8-finalen over Jens Enemark, Gladsaxe/Thomas Ellegård, Glostrup.
Taber i kvartfinalen til Claus Pedersen, IHF og Johnny Hansen, Frederiksværk med 3-0 i sæt (7-21, 13-21, 7-21).
Mixeddouble:
Deltog ikke.

Senior-DM den 5. – 6. marts 1983 i Maribo-hallen
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over Mogens Olesen, Ribe.
Taber i 1/8-finalen til Kent Jørgensen, Brønshøj.
Herredouble (makker Peter Smidt, Gladsaxe, 5-8 seedet):
Taber i kvartfinalen til Michael Daugaard og Bjarne Grimstrup, Brønshøj.
Mixeddouble (makker Mette Oxfeldt, BTK 61, useedet):
(((Vinder i 1/8-finalen over Birthe Larsen, Skelgården og Finn Jacobsen, Kildeskoven.)))check
Taber i kvartfinalen til Dorte Hauth, Virum og Kim Kartholm, Kildeskoven.

Senior-DM den 3. – 4. marts 1984 i Kerteminde-Hallen
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over Tonny D. Jensen, Triton.
Taber i 1/8-finalen til Lars Hauth, Virum med 3-0 i sæt.
Herredouble (makker Peter Smidt, Gladsaxe, 5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Kim Jensen, Esbjerg og Knud Brunbjerg, Silkeborg.
Vinder i 1/8-finalen over Allan Bentsen og Tonny D. Jensen, Triton.
Taber i kvartfinalen til Lars Hauth, Virum og Kim Kartholm, Kildeskoven med 1-2 i sæt efter at vi ellers førte med 10-7 ved sidebytte i det 3.- og afgørende sæt.
Mixeddouble (makker Mette Oxfeldt, BTK 61, useedet):
Vinder i 1. runde over Inge Pedersen, OB og Asger Rasmussen, Svendborg.
Taber i 1/8-finalen til Susanne Pedersen, Zero og Michael Daugaard, Brønshøj.

Senior-DM 1985 i Antvorskov-hallen i Slagelse
Herresingle (9-16 seedet):
Vinder i 1. runde over Henrik Angermann, Brøndby BC med 3-0 i sæt (21-14, 21-12, 21-12).
Vinder i 1/8-finalen over Flemming Weinrich, Brønshøj med 3-1 i sæt (21-16, 21-11, 22-24, 22-20).
Taber i kvartfinalen til Lars Hauth, Virum med 3-2 i sæt (23-21, 23-21, 16-21, 16-21, 11-21).
Herredouble (makker Michael Daugaard, Brønshøj, 3-4 seedet):
Vinder i 1. runde over Claus Oxfeldt, Virum og Peter Smidt, Gladsaxe med 2-1 i sæt (21-10, 21-23, 21-15).
Vinder i 1/8-finalen over Lars Skytte og Michael Hjortshøj, Sisu/MBK med 2-0 i sæt (21-19, 21-19).
Vinder i kvartfinalen over Thomas Ellegaard, Kildeskoven og Claus Junge, Viby med 2-1 i sæt (21-23, 21-16, 21-18).
Vinder i semifinalen over Finn Jacobsen og Teis Jonasson, Kildeskoven med 2-1 i sæt (21-23, 21-14, 21-16).
Vinder i finalen over Jan Harkamp, Brønderslev og Freddy Hansen, Virum med 2-0 i sæt (24-22, 21-15).
Mixeddouble (makker Pia Toelhøj, Virum, 5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Pia Rittmeyer og John Sabalic, Virum, 2-0 i sæt (21-15, 21-10)
Taber i 1/8-finalen til Annie Ramberg, Ballerup og Niels Ramberg, Virum, 2-0 i sæt (12-21, 16-21).

Senior-DM 1986 i Brabrand-hallen
Herresingle (5-8 seedet):
Taber i 1/16-finalen til Henrik Bo Petersen, Tåstrup med 3-1 i sæt (21, 19, 18, 22-24).
Herredouble (makker Michael Daugaard, TPHU, (1-2 seedet):
Vinder i 1/16-finalen over Lars Persson/Jan Henriksen, Ølstykke med 2-0 i sæt (21-10, 21-17).
Vinder i 1/8-finalen over Jan Lynge Jensen/Tomas Schmidt, Brønderslev med 2-0 i sæt (21-12, 21-9).
Vinder i kvartfinalen over Flemming Weinrich/Kent Jørgensen, Brønshøj med 2-1 i sæt (21-13, 21-23, 21-14).
Taber i semifinalen til Mogens Sonnichsen og Claus Junge, Viby med 2-1 i sæt (21-11, 17-21 (14-10), 11-21).
Mixeddouble (makker Anne Karina Bastman, BTK 61, useedet):
Vinder i 1/16-finalen over Mette Oxfeldt og Vilhelm Wedell-Wedellsborg, BTK 61 med 2-0 i sæt (21-19, 21-17).
Vinder i 1/8-finalen over Mette Jeppesen og Brian Nielsen, Esbjerg med 2-0 i sæt (21-18, 21-19).
Taber i kvartfinalen til Charlotte Polk, OB/Claus Pedersen, Brønderslev med 2-0 i sæt (16-21, 11-21).

Senior-DM den 13.- 15. marts 1987 i Tåstrup
Herresingle (5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Thomas Josiasen, Brønderslev med 3-1 i sæt.
Vinder i 1/8-finalen over Michael Daugaard, TPHU med 3-0 i sæt (21-13, 21-8, w.o.)
Vinder i kvartfinalen over Teis Jonasson, Kildeskoven med 3-1 i sæt (21-19, 21-15, 18-21, 24-22).
Taber i semifinalen til Jan Harkamp, Brønderslev med 2-3 i sæt (16-21, 18-21, 21-9, 21-12, 20-22 (20-18)). Hårfin kantbold til Harkamp ved 20-20!
Herredouble (makker Lars Hauth, Sisu/MBK, 3-4 seedet):
Vinder i 1. runde uden kamp.
Vinder i 1/8-finalen over Jørgen B. Jensen, OB og Jens Erik Nielsen, Silkeborg.
Vinder i kvartfinalen over Kent Jørgensen og Johnny Johansson, Brønshøj med 2-1 i sæt (6-21, 21-16, 21-16).
Taber i semifinalen til Mogens Sonnichsen og Claus Junge, Viby med 2-0 i sæt (23-25, 21-23).
Mixeddouble
Deltog ikke.

Senior-DM den 4.- 6. marts 1988 i Brønderslev-hallen
Herresingle (5-8 seedet):
Vinder i 1. runde over Mogens Olesen, Ribe med 3-0 i sæt (21-12, 21-13, 21-9).
Vinder i 1/8-finalen over Torben Rasmussen, Hørning med 3-1 i sæt (21-11, 13-21, 24-22, 21-11).
Taber i kvartfinalen til Lars Hauth, Sisu/MBK med 3-2 i sæt (21-19, 17-21, 21-9, 11-21, 17-21).
Herredouble (makker Lars Hauth, Sisu/MBK, 1-2 seedet):
Vinder i 1. runde over Martin Møller, Viby/Søren Eriksen, Zero med 2-0 i sæt (21-8, 21-6).
Vinder i 1/8-finalen over Carsten Jensen, B 75 og Carsten Jacobsen, Esbjerg med 2-0 i sæt (21-16, 21-18).
Taber i kvartfinalen til Allan Bentsen, Sisu/MBK og Jan Harkamp, Brønderslev med 1-2 i sæt (21-17, 19-21, 20-22 (14-7)).
Mixeddouble (makker Anne Karina Bastman, BTK 61, 5-8 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Mette Dahlmann, Ballerup og John Sabalic, Virum med 2-1 i sæt (vi tabte 1. sæt og var bagud med 13-19 i 2. sæt, som vi vandt 21-19. 3. sæt vandt vi 21-15).
Vinder i kvartfinalen over Pia Toelhøj, Hørning og Claus Junge, Viby (forsvarende mestre) med 2-0 i sæt (21-16, 24-22).
Taber i semifinalen til Karin Kruse, Hørning og Mogens Sonnichsen, Viby med 1-2 i sæt (21-14, 17-21, 23-25 (vi havde matchbold!)).

Senior-DM den 3.- 5. marts 1989 i Esbjerg Stadionhal
Herresingle (3-4 seedet):
Vinder i 1. runde over Mogens Olesen, Ribe med 3-0 i sæt.
Vinder i 1/8-finalen over Freddy Hansen, Virum med 3-2 i sæt (20-22, 21-15, 20-22 (20-16), 21-12, 21-19). Kampen, som gik på tid ved stillingen 19-18 i 5. sæt, varede 1 time og 25 minutter.
Vinder i kvartfinalen over Johnny Hansen, Frederiksværk med 3-0 i sæt (21-19, 21-8, 21-17).
Taber i semifinalen til Lars Hauth, Sisu/MBK med 3-0 i sæt (11-21, 19-21 (via 2-16 og 17-17), 13-21).
Herredouble (makker Lars Hauth, Sisu/MBK, 3-4 seedet):
Taber i 1. runde (1/16-finalen) til Henrik Bo Petersen og Mads Brostrup, Tåstrup med 21-19 i 3.- og afgørende sæt efter føring på 19-16 til os og 5
server til Hauth (den klovn!).
Mixeddouble (makker Anne Karina Bastman, BTK 61, 3-4 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Mette Dahlmann, Ballerup og John Sabalic, Virum med 2-1 i sæt.
Vinder i kvartfinalen over Lone Jacobsen, Zero og Teis Jonasson, Kildeskoven med 2-0 i sæt (21-16, 23-21).
Vinder i semifinalen over Karin Kruse, Hørning og Mogens Sonnichsen, Esbjerg med 2-0 i sæt (21- 12, 21-11).
Taber i finalen til Charlotte Polk, OB og Allan Bentsen, Esbjerg med 2-0 i sæt (19-21, 11-21).

Senior-DM den 2.- 4. marts 1990 i Faaborg Hallen.
Herresingle (3-4 seedet):
Vinder i 1. runde over Kim Jensen, Viby med 3-1 i sæt (21-18, 21-16, 16-21, 22-20).
Vinder i 1/8-finalen over Jan Søndergaard, BTK 61 med 3-0 i sæt (21-15, 21-16, 21-13).
Taber i kvartfinalen til Kim Høgsberg, Virum med 3-1 i sæt (21-14, 17-21, 13-21, 15-21).
Herredouble (makker Lars Hauth, Sisu/MBK, 3-4 seedet):
Vinder i 1. runde over Leif Rasmussen, Ballerup og Klaus Tvede Jensen, Esbjerg med 2-0 i sæt.
Vinder i 1/8-finalen over Claus Mikkelsen, TMG og Karsten Mortensen, VBK 59 med 2-0 i sæt.
Vinder i kvartfinalen over Freddy Hansen og Brian Nielsen, Virum med 2-0 i sæt (21-17, 21-17).
Taber i semifinalen til Kim Høgsberg, Virum og Flemming Sunn, Esbjerg med 1-2 i sæt (16-21, 21-8, 16-21).
Mixeddouble (makker Anne Karina Bastman, BTK 61, 3-4 seedet):
Vinder i 1/8-finalen over Lise Pedersen og Ulrik Moestrup, BTK 61 med 2-0 i sæt.
Vinder i kvartfinalen over Katja Leoni, BTK 61 og Martin Christensen, Frem Sakskøbing med 2-0 i sæt (21-13, 21-15).
Taber i semifinalen til Charlotte Polk, OB og Allan Bentsen, Triton med 2-0 i sæt (17-21, 14-21).