DBTUs senior GrandPrix

I sæsonen 1978-79 blev den første gennemgående turnering for seniorer spillet under navnet Stiga Grand Prix. Den samlede præmiesum var 10.000 kr., og finalestævnet blev afviklet i Tåstrup. I 6 år lagde Stiga navn til Grand Prixet, hvorefter det i sæsonen 1984-85 blev afholdt uden en egentlig sponsor.
Sæsonen efter var navnet Faxe Grand Prix, men allerede i 1986-87 skiftede turneringen navn igen, nemlig til Handelsbanken Grand Prix.
Tidligere vindere
1979: Johnny Hansen, Frederiksværk.
1980: Johnny Hansen, Frederiksværk.
1981: Claus Pedersen, Sisu/MBK.
1982: Claus Pedersen, IHF.
1983: Claus Pedersen, Brønderslev (Jeg blev nr. 7).
1984: Claus Pedersen, Brønderslev (Jeg blev nr. 6).
1985: Claus Pedersen, Brønderslev (Jeg blev nr. 7-8).
1986: Lars Hauth, Virum (Jeg blev nr. 3-4).
1987: Lars Hauth, Sisu/MBK (Jeg kvalificerede mig ikke til finalestævnet).
1988: Lars Hauth, Sisu/MBK (Jeg blev nr. 5)
1996: Finn Tugwell, Hørning.
2006: Allan Bentsen (Jeg blev nr. 5-6).
29-30/1-83: 4.-og sidste afdeling af Stiga Grand Prix-serien
Jeg vandt herre elite single og kvalificerede mig dermed til den samlede Grand Prix-finale. (Præmie: 700 kr.)
22/2-83: Stiga Grand Prix-serie finale, Kildeskovshallen
I puljen tabte jeg bl.a. til Michael Daugård med 2-0. Jeg vandt kampen om 7.-8. pladsen mod Johnny Johansson, MK 31.
Semifinaler
Claus Pedersen – Jan Harkamp, 23-21, 17-21, 21-12.
Michael Daugård – Johnny Hansen, 21-19, 18-21, 21-12.
Finale
Claus Pedersen – Michael Daugård, 21-10, 21-11.
Slutstilling
1. Claus Pedersen, Brønderslev.
2. Michael Daugård, Brønshøj.
3. Jan Harkamp, Brønderslev.
4. Johnny Hansen, Frederiksværk.
5. Lars Hauth, Virum.
6. Claus Sandbye, Kildeskoven.
7. Carsten Jensen, Gladsaxe.
8. Johnny Johansson, MK 31.
28-29/1-84: Hillerød Stævne, Frederiksborghallen
4.-og sidste afdeling i Stiga Grand Prix-serien
Jeg vandt senior elite rækken efter finalesejr på 13-21, 21-16 (7-13), 21-7 over Kim Kartholm, Kildeskoven. (Præmie: 600 kr.) I kvartfinalen vandt jeg 2-1 over Teis Jonasson, Kildeskoven og i semifinalen 2-0 over Claus Sandbye, Kildeskoven. Dermed kvalificerede jeg mig til den samlede Stiga Grand Prix-finale den 8. februar i Kildeskovshallen. Jeg vandt også herre ynglinge A single ved stævnet (Præmie: 150 kr.).
8/2-84: Stiga Grand Prix-finale i Kildeskovshallen
I indledende pulje vandt jeg 2-1 over Claus Sandbye, men tabte 2-0 til Claus Pedersen og 2-0 til Michael Daugård. I kampen om placeringerne 5-8 vandt jeg 2-0 over Johnny Hansen. I kampen om 5-6 pladsen tabte jeg 2-0 til Claus Sandbye (Præmie: 600 kr.).
Pulje 1
Johnny Hansen – Teis Jonasson, 21-16, 15-21, 23-21.
Flemming Weinrich – Jan Harkamp, 16-21, 21-8, 21-18.
Teis Jonasson – Flemming Weinrich, 21-11, 21-7.
Jan Harkamp – Johnny Hansen, 21-12, 21-14.
Flemming Weinrich – Johnny Hansen, 21-15, 21-9.
Jan Harkamp – Teis Jonasson, 21-16, 21-19.
Pulje 2
Claus Pedersen – Michael Daugård, 21-8, 21-4.
Carsten Jensen – Claus Sandbye, 17-21, 21-12, 21-13.
Claus Pedersen – Carsten Jensen, 21-8, 21-17.
Michael Daugård – Claus Sandbye, 22-20, 21-15.
Claus Pedersen – Claus Sandbye, 16, 21, 21-14, 21-19.
Michael Daugård – Carsten Jensen, 21-13, 21-18.
Semifinaler
Jan Harkamp – Michael Daugård, 21-17, 21-14.
Claus Pedersen – Flemming Weinrich, 21-12, 21-18.
Finale
Claus Pedersen – Jan Harkamp, 22-20, 21-16.
Kamp om 3.-4. pladsen
Michael Daugård – Flemming Weinrich, 21-18, 23-21.
Kamp om 5.-8. pladsen
Carsten Jensen – Johnny Hansen, 25-23, 21-9.
Claus Sandbye – Teis Jonasson, 16-21, 21-14, 21-11.
Kamp om 5.-6. pladsen
Claus Sandbye – Carsten Jensen, 21-9, 21-16.
Kamp om 7.-8. pladsen
Johnny Hansen – Teis Jonasson, 21-13, 21-14.
18/2-85: Senior Grand Prix-finale, Kildeskovshallen
Lige efter at jeg i indledende pulje havde vundet over Lars Hauth gik lyset i hallen ud. Det kom aldrig tilbage og finalen blev udsat i to dage. VM-holdet skulle udtages umiddelbart efter Grand Prix-finalen, og der var hård kamp om pladserne. I den nye Grand Prix-finale talte min sejr over Hauth (mærkeligt nok) ikke med. Vi startede helt forfra, så landstræner Ove Christensen uden problemer kunne udtage de spillere, som han helst ville have med til VM.
Pulje 1
Jan Harkamp – Michael Daugård, 21-12, 18-21, 21-16.
Finn Jakobsen – Kim Kartholm, 21-12, 21-11.
Michael Daugård – Finn Jakobsen, 21-18, 18-21, 21-13.
Jan Harkamp – Kim Kartholm, 21-17, 21-18.
Kim Kartholm – Michael Daugård, 21-17, 21-12.
Finn Jakobsen – Jan Harkamp, 22-24, 21-12, 21-13.
Pulje 1, slutstilling
1. Finn Jakobsen, 2 sejre (sæt: 5-3, bolde +26).
2. Jan Harkamp, 2 sejre (sæt: 5-3, bolde +3).
3. Kim Kartholm, 1 sejr (sæt: 2-4, bolde – 13).
4. Michael Daugård, 1 sejr (sæt: 3-5, bolde – 16).
Pulje 2
Lars Hauth – Johnny Hansen, 21-17, 21-19.
Claus Pedersen – Carsten Jensen, 22-20, 17-21, 21-15.
Lars Hauth – Carsten Jensen, 21-11, 21-18.
Claus Pedersen – Johnny Hansen, 21-14, 21-9.
Lars Hauth – Claus Pedersen, 21-19, 21-16.
Johnny Hansen – Carsten Jensen, 21-14, 21-17.
Pulje 2, slutstilling
1. Lars Hauth, 3 sejre (sæt: 6-1).
2. Claus Pedersen, 2 sejre (sæt: 4-3).
3. Johnny Hansen, 1 sejr (sæt: 2-4).
4. Carsten Jensen, 0 sejre (sæt: 1-6).
Semifinaler
Lars Hauth – Jan Harkamp, 23-21, 10-21, 21-16.
Claus Pedersen – Finn Jakobsen, 21-17, 12-21, 21-16.
Finale
Claus Pedersen – Lars Hauth, 18-21, 21-13, 21-17 (6-13 og 10-15).
Slutstilling
1. Claus Pedersen, Brønderslev (Præmie: 4.000 kr.).
2. Lars Hauth, Virum (Præmie: 2.500 kr.).
3-4. Finn Jakobsen, Kildeskoven og Jan Harkamp, Brønderslev.
5-6. Johnny Hansen, Frederiksværk og Kim Kartholm, Kildeskoven.
7-8. Carsten E. Jensen, Brønderslev og Michael Daugaard, Brønshøj.
Det var 5. år i træk, at Claus Pedersen vandt Grand Prix-finalen.
13/10-85: Grand Prix-stævne, Tåstrup
Jeg vandt senior elite double sammen med Michael Daugaard, TPHU efter finalesejr over Flemming Weinrich/Kent Jørgensen, Brønshøj med 2-0 i sæt. Vejen til finalen gik via 2-1 i sæt over Ole og Peter Stoustrup, Kildeskoven, 2-0 over Claus Oxfeldt og Peter Smidt, Gladsaxe, 2-0 over Mogens Sonnichsen og Claus Junge, Viby.
Nov. 1985: Senior Grand Prix
Jeg vandt i kvartfinalen over Claus Pedersen med 2-1 (21-13, 14-21, 21-13), men tabte i semifinalen til Johnny Hansen.
Dec. 1985: Faxe Grand Prix, Roskilde, 2. afdeling
Herre elite single, finale
Johnny Hansen, Frederiksværk – Kent Jørgensen, Brønshøj, 2-0 (21-7, 21-17).
Carsten Egeholt, Gladsaxe vandt i kvartfinalen over Claus Pedersen, Brønderslev og Kent Jørgensen sendte i kvartfinalen Lars Hauth til omklædning.
Faxe Grand Prix, IHF Århus, 3. afdeling
Herre elite single, finale
Jan Harkamp, Brønderslev – Bo Holmsgaard, Sporvejene, 2-0 (21-10, 21-13).
25-26/1-86: Faxe Grand Prix, VRI/Viby, Århus, 4. afdeling
19/2-86: Faxe Grand Prix-finale i Hundested
Claus Pedersen med på afbud fra en sygeramt Johnny Hansen.
Pulje 1
Claus Pedersen – Lars Hauth, 21-19, 21-18.
Jan Harkamp – Kent Jørgensen, 21-16, 21-17.
Lars Hauth – Kent Jørgensen, 21-18, 11-21, 21-18.
Claus Pedersen – Jan Harkamp, 22-20, 16-21, 22-20.
Lars Hauth – Jan Harkamp, 21-13, 11-21, 21-18.
Claus Pedersen – Kent Jørgensen, 21-16, 17-21, 21-16.
Pulje 1, slutstilling
1. Claus Pedersen, Brønderslev, 3 sejre (sæt: 6-2).
2. Lars Hauth, Virum, 2 sejre (sæt: 4-4).
3. Jan Harkamp, Brønderslev, 1 sejr (sæt: 4-4).
4. Kent Jørgensen, Brønshøj, 0 sejre (sæt: 2-6).
Pulje 2
Bo Holmsgaard – Finn Jakobsen, 21-15, 22-20.
Carsten Egeholt – Brian Nielsen, 21-18, 23-21.
Bo Holmsgaard – Carsten Egeholt, 27-25, 21-11.
Brian Nielsen – Finn Jakobsen, 21-15, 21-18.
Bo Holmsgaard – Brian Nielsen, 21-13, 21-18.
Carsten Egeholt – Finn Jakobsen, 21-6, 21-6.
Pulje 1, slutstilling
1. Bo Holmsgaard, Sporvejene, 3 sejre (sæt: 6-0).
2. Carsten Egeholt, Gladsaxe, 2 sejre (sæt: 4-2).
3. Brian Nielsen, Virum, 1 sejr (sæt: 2-4).
4. Finn Jakobsen, Kildeskoven, 0 sejre (sæt: 0-6).
Semifinaler
Claus Pedersen – Carsten Egeholt, 2-0 (21-16, 21-12).
Lars Hauth – Bo Holmsgaard, 2-0 (21-15, 21-14).
Finale
Lars Hauth – Claus Pedersen, 2-1 (23-21, 8-21, 21-10). 1. præmie: 5.000 kr.
Feb.-marts 1987: Senior Grand Prix-finale, VRI i Århus
Semifinaler
Lars Hauth – Johnny Hansen, 2-1 (21-16, 11-21, 21-16).
Claus Pedersen – Mogens Sonnichsen, 2-1 (13-21, 21-13, 21-8).
Finale
Lars Hauth – Claus Pedersen, 2-0 (21-19, 21-10).
3-4. Johnny Hansen og Mogens Sonnichsen.
5. Claus Junge.
7-8. Teis Jonasson og Claus Sandbye.
Jeg kvalificerede mig ikke til Grand Prix-finalen.
3/10-87: Handelsbanken Grand Prix, 1. afdeling i Ribe
Herre elite single, slutstilling
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
3-4. Claus Junge, Viby.
3-4. Allan Bentsen, Sisu/MBK.
5-8. Peter Bruhn, Brønderslev.
5-8. Mogens Sonnichsen, Viby.
5-8. Carsten Egeholt, Brønderslev.
5-8. Jan Harkamp, Brønderslev.
31/10-87: Handelsbanken Grand Prix, 2. afdeling i Tåstrup
Herre elite single, slutstilling
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3-4. Carsten Egeholt, Brønderslev.
3-4. Mogens Sonnichsen, Viby.
5-8. Henrik Angermann, Brønshøj.
5-8. Michael Daugaard, TPHU/BK.
5-8. Johnny Hansen, Frederiksværk.
5-8. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
16/1-88: Handelsbanken Grand Prix, 3. afdeling i København
Herre elite single, slutstilling
1. Lars Hauth, Sisu/MBK.
2. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
3-4. Mogens Sonnichsen, Viby.
3-4. Flemming Sunn, VRI.
5-8. Carsten Egeholt, Brønderslev.
5-8. Claus Junge, Viby.
5-8. Allan Bentsen, Sisu/MBK.
5-8. Claes Knudsen, Sisu/MBK.
Handelsbanken Grand Prix slutstilling
Herre elite single
1. Lars Hauth, Sisu/MBK, 36 point.
2. Claus Pedersen, Sisu/MBK, 26 point.
3. Mogens Sonnichsen, Viby, 22 point.
4. Carsten Egeholt, Brønderslev, 20 point.
5. Jan Harkamp, Brønderslev, 18 point.
6. Claus Junge, Viby, 18 point.
6. Allan Bentsen, Sisu/MBK, 18 point.
8. Claes Knudsen, Sisu/MBK og Peter Bruhn, Brønderslev, begge 10 point.
Claes Knudsen og Peter Bruhn spillede en kamp mod hinanden om den sidste plads i Grand Prix-finalen. Peter Bruhn vandt.

17/2-88: Handelsbanken Grand Prix-finale, Odense Idrætshal

Pulje 1
Lars Hauth – Peter Smidt, 2-0 (21-18, 23-21)
Jan Harkamp – Carsten Egeholt, 2-0 (21-13, 21-19)
Lars Hauth – Jan Harkamp, 2-0 (21-16, 21-13)
Carsten Egeholt – Peter Smidt, 2-0 (21-15, 24-22)
Lars Hauth – Carsten Egeholt, 2-0 (21-13, 21-19)
Jan Harkamp – Peter Smidt, 2-1 (12-21, 21-16, 21-15)

Pulje 1, slutstilling
1. Lars Hauth, 3 sejre (sæt: 6-0).
2. Jan Harkamp, 2 sejre (sæt: 4-3).
3. Carsten Egeholt, 1 sejr (sæt: 2-4).
4. Peter Smidt, 0 sejre (1-6).

Pulje 2
Claus Pedersen – Allan Bentsen, 2-0 (21-17, 21-9)
Mogens Sonnichsen – Claus Junge, 2-0 (23-21, 21-17)
Claus Junge – Claus Pedersen, 2-0 (21-15, 21-15)
Allan Bentsen – Mogens Sonnichsen, 2-0 (21-14, 21-18)
Claus Pedersen – Mogens Sonnichsen, 2-0 (21-12, 21-13)
Allan Bentsen – Claus Junge, 2-1 (23-21, 24-26, 21-14)

Pulje 2, slutstilling
1. Claus Pedersen, 2 sejre (sæt: 4-2).
2. Allan Bentsen, 2 sejre (sæt: 4-3).
3. Mogens Sonnichsen, 1 sejr (sæt: 2-4).
4. Claus Junge, 1 sejre (3-4).

Semifinaler
Lars Hauth – Allan Bentsen, 2-0 (21-19, 21-19).
Jan Harkamp – Claus Pedersen, 2-1 (17-21, 33-31 efter 7 matchbolde, 21-18).
Finale
Lars Hauth – Jan Harkamp, 2-1 (21-14, 13-21, 21-15).

Slutstilling
1. Lars Hauth, Sisu/MBK (Præmie: 4.000 kr.)
2. Jan Harkamp, Brønderslev.
3. Allan Bentsen, Sisu/MBK.
4. Claus Pedersen, Sisu/MBK.
5. Carsten Egeholt, Brønderslev.
6. Claus Junge, Viby.
7. Peter Smidt (erstattede Peter Bruhn).
8. Mogens Sonnichsen, Viby.

28/1-89: VRI/Vibys Grand Prix-stævne, Bellevuehallen i Århus
Herre elite single, 1. runde
Carsten Egeholt, Brønderslev – Thorkild Oppermann, Ølstykke, 2-0.
Torben Rasmussen, Hørning vandt over Claus Pedersen, Sisu/MBK.

2. runde
Carsten Egeholt, Brønderslev – Mogens Olesen, Ribe, 2-0.
Udvalgte 1/8-finaler
Carsten Egeholt, Brønderslev – Brian Nielsen, Virum, 2-0.
Allan Bentsen, Esbjerg – Flemming Sunn, VRI, 2-0.
Claus Junge, Viby over Erik Moore, VRI.
Johnny Hansen, Frederiksværk over Peter Bruhn, Brønderslev.
Kvartfinaler
Carsten Egeholt, Brønderslev – Lars Hauth, Sisu/MBK, 2-0 (24-22 (14-19), 21-13).
Claus Junge, Viby – Allan Bentsen, Esbjerg, 2-0.
Johnny Hansen, Frederiksværk – Torben Rasmussen, Hørning, 2-0.
Jan Harkamp, Brønderslev – Mogens Sonnichsen, Esbjerg, 2-1.
Semifinale
Carsten Egeholt, Brønderslev – Claus Junge, Viby, 2-0 (21-18, 21-15).
Jan Harkamp, Brønderslev – Johnny Hansen, Frederiksværk, 2-0.
Finale
Jan Harkamp, Brønderslev – Carsten Egeholt, Brønderslev, 2-1 (9-21, 21-9, 21-19).
1. præmie: 1.000 kr. 2. præmie: 500 kr.
22/1-90: VRI/Vibys Grand Prix-stævne, Bellevuehallen i Århus
Herre elite single, 1. runde
Carsten Egeholt, Brønderslev – Mads Ravn, VRI, 2-0.
2. runde
Carsten Egeholt, Brønderslev – Jörg Aefke, Schenefeld, 2-0.
1/8-finale
Carsten Egeholt, Brønderslev – Søren Jacobsen, OB, 2-1 (Søren havde matchbold i 2. sæt).
Kvartfinaler
Carsten Egeholt, Brønderslev – Flemming Sunn, VRI, 2-0 (21-18, 21-15).
Claus Junge, Hørning – Claus Pedersen, Sisu/MBK, 2-1 (19-21, 22-20, 21-15).
Allan Bentsen, Triton – Rhod Jepsen, Esbjerg, 2-0 (21-15, 21-11).
Jan Harkamp, Brønderslev – Jesper Mortensen, Brønderslev, 2-0 (21-14, 21-19).
Semifinaler
Carsten Egeholt, Brønderslev – Claus Junge, Viby, 2-0 (21-11, 21-15).
Jan Harkamp, Brønderslev – Allan Bentsen, Triton, 2-0 (21-17, 21-18).
Finale
Carsten Egeholt, Brønderslev – Jan Harkamp, Brønderslev, 2-1 (25-23, 19-21, 21-14).
20/1-91: VRI/Vibys Grand Prix stævne
Herre elite single, 1. runde
Carsten Egeholt, Brønderslev – Michael Mejlsfeldt, Brønshøj, 2-0.
Herre elite single, 2. runde
Carsten Egeholt, Brønderslev, oversidder.
Herre elite single, 1/8-finale
Carsten Egeholt, Brønderslev – Allan Svendsen, Ribe, 2-0.
Herre elite single, kvartfinale
Carsten Egeholt, Brønderslev – Brian Nielsen, Virum, 2-0.
Herre elite single, semifinale
Lars Hauth, Sisu/MBK – Carsten Egeholt, Brønderslev, 2-1.
Herre elite single, finale
Lars Hauth, Sisu/MBK – Kim Høgsberg, 2-0.
Herre elite double, 1. runde
Carsten Egeholt, Brønderslev/Flemming Sunn, Sisu/MBK – Jesper Øhlenschlæger/Simon Dohn, Greve, 2-0.
Herre elite double, 1/8-finale
Carsten Egeholt, Brønderslev/Flemming Sunn, Sisu/MBK – Henrik Pedersen/Allan Årslev, VRI, 2-0.
Herre elite double, kvartfinale
Carsten Egeholt, Brønderslev/Flemming Sunn, Sisu/MBK – Brian Nielsen/John Sabalic, Virum, 2-0.
Herre elite double, semifinale
Carsten Egeholt, Brønderslev/Flemming Sunn, Sisu/MBK – Søren Jacobsen/Jesper Hansen, OB, 2-0.
Herre elite double, finale
Carsten Egeholt, Brønderslev/Flemming Sunn, Sisu/MBK – Allan Bentsen, Esbjerg/Claus Junge, Viby, 2-0.
9/11-92: Grand Prix-stævne, Roskilde
Herresingle, kvartfinale
Jesper Mortensen – Jan Harkamp, 2-1 (22-20 i 3. sæt).
Herresingle, semifinale
Jesper Mortensen – Carsten Egeholt, 2-0 (21-17, 21-17).
Herresingle, finale
Jesper Mortensen – Kim Høgsberg, 2-0 (21-18, 21-16).
31/3-95: Imperial Grand Prix-finale, Karlslunde-hallerne
12/4-96: Grand Prix-finale, Brøndby
Semifinaler
Kim Høgsberg – Allan Bentsen, Hørning, 2-1 (16-21, 21-17, 21-15).
Finn Tugwell, Hørning – Martin Monrad, Hørning, 2-1 (15-21, 21-19, 21-19).
Finale
Finn Tugwell – Kim Høgsberg, 2-0 (21-12, 23-21).
20-21/9-96: tst 79s Grand Prix-stævne
Semifinale
Michael Maze over Carsten Egeholt.
15/10-05: Sisu/MBKs Grand Prix, Århus Open
1. afdeling af i alt 4 grand Prix-stævner
Herre elite single, pulje
Carsten Egeholt – Anders Grosen Nielsen, BTK 61, 3-0 (11-1, 11-5, 11-4).
Herre elite single, 1/8-finale
Carsten Egeholt – Kasper Sternberg Sjelle, BTK 61, 3-2 (11-5, 6-11, 8-11, 11-7, 12-10 (8-10)).
Herre elite single, kvartfinale
Carsten Egeholt – Allan Matthiesen, Esbjerg, 3-0 (11-7, 11-4, 11-9).
Herre elite single, semifinale
Carsten Egeholt – Kim Høgsberg, Brønderslev, 3-2 (14-12, 7-11, 11-8, 7-11, 11-5).
Herre elite single, finale
Carsten Egeholt – Christian Larsen, 3-0 (11-7, 11-9, 11-8).
Grand Prix-stilling efter 1. afdeling
1. Carsten Egeholt, Esbjerg, 100 point.
2. Christian K. Larsen, Virum, 75.
3. Kim Høgsberg, Brønderslev, 50.
4. Mads-Peter Jannings, Esbjerg, 50.
5. Allan Matthiesen, Esbjerg, 25.
6. Mads Damgaard Skovsen, BTK 61, 25.
7. Stephan Jensen, Køge Bugt, 25.
8. Niklas Rönningborn, Hillerød, 25.
9. Kasper Sternberg Sjelle, BTK 61, 12,5.
10. Henrik H. Laxby, VRI, 12,5.
11. Christian Theilmann, Sisu/MBK, 12,5.
12. Thomas Kjeldgård, Sisu/MBK, 12,5.
13. Henrik Vendelbo, Virum, 12,5.
14. Jesper Møller, Ølstykke/Slangerup, 12,5.
15. Mikkel Hindersson, Virum, 12,5.
16. Silas Furu Friby, Virum, 12,5.
29/10-05: BTK 61s Grand Prix, Roskildehallerne
2. afdeling af DBTUs Grand Prix-stævner
1. Mads Sørensen, Brønderslev, 100 point.
2. Morten Knudsen, Brønderslev, 75.
3. Mads-Peter Jannings, Esbjerg, 50.
4. Yi He Ke, BTK 61, 50.
5. Carsten Egeholt, Esbjerg, 25.
6. Søren Andersen, Esbjerg, 25.
7. Allan Bentsen, Triton, 25.
8. Daniel Fynsk, Brønderslev, 25.
9. Kasper Sternberg Sjelle, BTK 61, 12,5.
10. Mads Damgaard Skovsen, BTK 61, 12,5.
11. Kim Høgsberg, Brønderslev, 12,5.
12. Stephan Jensen, Køge Bugt, 12,5.
13. Rasmus Jespersen, Brønderslev, 12,5.
14. Martin Bremer Jensen, Virum, 12,5.
15. Mikkel Hindersson, Virum, 12,5.
16. Silas Furu Friby, Virum, 12,5.
3/12-05: OBs Grand Prix, Odense Idrætshal
3. afdeling i alt 4 af DBTUs Grand Prix-stævner
Herre elite single, 1/8-finaler
He Ke Yi, BTK 61 – Nick Sommer, Nørreå, 3-1 (11-6, 9-11, 11-8, 11-8).
Morten Knudsen, Brønderslev – Carsten Egeholt, Esbjerg, 3-2 (7-11, 3-11, 13-11, 11-9, 11-5).
Poul Bjerre Sørensen, OB – David Christian Hindersson, Virum, 3-1 (7-11, 11-7, 15-13, 11-6).
Mads-Peter Jannings, Esbjerg – Rasmus Klein-Døssing, OB 3-0 (11-5, 11-5, 11-1).
Mikkel Hindersson, Virum – Morten Hyrup Rasmussen, OB, 3-0 (11-6, 11-8, 13-11).
Thomas Kjeldgård, Sisu/MBK – Mads Damgaard Skovsen, BTK 61, 3-2 (11-13, 11-5, 11-8, 8-11, 13-11).
Kasper Sternberg Sjelle, BTK 61 – Claus Larsen, 3-0 (11-9, 12-10, 12-10).
Roy Høyland, Kvik Næstved – Stephan Jensen, Køge Bugt, 3-1 (12-10, 5-11, 13-11, 14-12).
Herre elite single, kvartfinaler
He Ke Yi – Mikkel Hindersson, 3-0 (11-7, 11-8, 11-6).
Morten Knudsen – Thomas Kjeldgård, 3-0 (11-2, 11-5, 12-10).
Poul Bjerre Sørensen – Kasper Sternberg Sjelle, 3-0 (11-9, 11-5, 11-5).
Mads-Peter Jannings – Roy Høyland, 3-2 (9-11, 11-2, 11-8, 9-11, 11-8).
Herre elite single, semifinaler
He Ke Yi – Poul Bjerre Sørensen, 3-1 (11-9, 6-11, 11-9, 11-3).
Morten Knudsen – Mads-Peter Jannings, 3-0 (11-8, 11-7, 12-10).
Herre elite single, finale
He Ke Yi, BTK 61 – Morten Knudsen, Brønderslev, 3-1 (6-11, 11-3, 11-9, 11-8).
Herre elite double, semifinaler
Mads-Peter Jannings, Esbjerg/Mogens Sonnichsen, OB – Mikkel Hindersson/David Hindersson, Virum, 3-1 (11-9, 11-4, 6-11, 11-6).
Carsten Egeholt, Esbjerg/Stephan Jensen, Køge Bugt – Mads Skovsen/Yi He Ki, BTK 61, 3-1 (11-8, 9-11, 11-4, 11-7).
Herre elite double, finaler
Mads-Peter Jannings, Esbjerg/Mogens Sonnichsen, OB – Carsten Egeholt, Esbjerg/Stephan Jensen, Køge Bugt, 3-2 (18-16, 12-14, 11-8, 6-11, 11-7).
Grand Prix-stilling efter 3. afdeling
1-3. Mads-Peter Jannings, Esbjerg, 150 (3)
1-3. Morten Knudsen, Brønderslev, 150 (2)
1-3. Yi He Ke, BTK 61, 150 (2)
4. Carsten Egeholt, Esbjerg, 137,5 (3)
5. Mads Sørensen, Brønderslev, 100 (1)
6. Christian K. Larsen, Virum, 75 (1)
7. Kim Høgsberg, Brønderslev, 62,5 (2)
8-12. Mikkel Hindersson, Virum, 50 (3)
8-12. Kasper Sternberg Sjelle, BTK 61, 50 (3)
8-12. Stephan Jensen, Køge Bugt, 50 (3)
8-12. Poul Sørensen, OB, 50 (2)
8-12. Mads Damgaard Skovsen, BTK 61, 50 (3)
13. Thomas Kjeldgård, Sisu/MBK, 37,5 (2)
14-20. Søren Andersen, Esbjerg, 25 (2)
14-20. Silas Furu Friby, Virum, 25 (2)
14-20. Roy Højland, Næstved, 25 (2)
14-20. Allan Matthiesen, Esbjerg, 25 (1)
14-20. Niklas Rönningborn, Hillerød, 25 (1)
14-20. Allan Bentsen, Triton, 25 (1)
14-20. Daniel Fynsk, Brønderslev, 25 (1)
21-31. Henrik H. Laxby, VRI, 12,5 (2)
21-31. Morten Hyrup Rasmussen, OB, 12,5 (2)
21-31. Rasmus Jespersen, Brønderslev, 12,5 (2)
21-31. Jesper Møller, Ølstykke/Slangerup, 12,5 (2)
21-31. Christian Theilmann, Sisu/MBK, 12,5 (1)
21-31. Henrik Vendelbo, Virum, 12,5 (1)
21-31. Martin Bremer Jensen, Virum, 12,5 (1)
21-31. Nick Sommer, Nørreå, 12,5 (1)
21-31. David Hindersson, Virum, 12,5 (1)
21-31. Rasmus Klein Døssing, OB, 12,5 (1)
21-31. Claus Larsen, Stautrup, 12,5 (1)
12/2-06: DBTUs Grand Prix, 4. afdeling
Jeg deltog ikke, da jeg spillede turneringskampe for min svenske klub i Lessebo i Sverige.
23/3-06: Grand Prix-finale, Virum-hallen
De otte bedst placerede herrer og de fire bedst placerede damer fra sæsonens fire Grand Prix-stævner var med i Grand Prix-finalen med en samlet præmiesum på 24.000 kr.
Virum-Hallen dannede rammen om det 2. Grand Prix-Finalestævne i det nye århundrede.

Hos herrerne var feltet ført an af europamesteren for hold Allan Bentsen, Triton, der var topseedet sammen med hans klubkammerat fra Werder Bremen Mads Sørensen. I puljerne blev der kun spillet bedst af fem sæt, og mange kampe blev tætte og i pulje to var det en kantbold til He Ke Yi ved 11-10 i femte sæt mod Stephan Jensen, der afgjorde at He Ke Yi kunne følge Mads Sørensen videre fra pulje 2. En godt fightende Stephan Jensen tabte tre tætte kampe, men havde 2-0 mod He Ke Yi og 2-1 mod Mads Sørensen. I pulje 1 var der ingen tvivl om Allan Bentsens avancement, med tre klare sejre. Kampen om 2.-pladsen stod mellem Kim Høgsberg og Carsten Egeholt, og her var Kim foran med 2-0 inden Carsten fik kæmpet sig helt tilbage i kampen og presset Kim ud i et afgørende femte sæt. Her trak Kim Høgsberg det længste strå med 11-6.

I den første semifinale var kineseren He Ke Yi oppe mod Allan Bentsen, og selvom He fik udlignet til 1-1 i sæt og igen til 2-2, så var der aldrig tvivl om udfaldet – Bentsen vandt 4-2. Allan Bentsen kunne i bedste Bentsen-stil vinde rigtig mange spektakulære bolde langt fra bordet, til stor jubel fra de få tilskuere der havde fundet vej til Virum-Hallen. Fantastisk var det også at se hvordan He, når han var presset tilbage fra bordet, gik under bolden og her også skiftede fra penne-fatning til shake hand-fatning! I den anden semifinale var der heller ikke nogen tvivl om udfaldet. Mads Sørensen lukkede aldrig Kim Høgsberg ind i kampen. Kim vandt dog tredje sæt og leverede en god indsats. Mads vandt 4-1 efter en stabil indsats.

Finalen stod nu mellem Bentsen og Sørensen, en gentagelse af semifinalen ved DM for tre uger siden. Mads havde revanche til gode for 3-4-nederlaget, og havde mod på at besejre sin arvefjende og den nykårede danske mester. Det blev dog ikke til nogen revanche, men kampen levede fint op til forventningerne, og var aftenens bedste med hurtige boldvekslinger og mange loop til loop-dueller. Mads viste stor moral ved at komme tilbage i kampen flere gange – i sjette sæt var det dog Bentsen der kom igen efter at have været nede med tre sætbolde og vandt sættet med 15-13 og dermed kampen.

Pulje 1
Allan Bentsen, Triton – Carsten Egeholt, Esbjerg, 3-0 (11-5, 11-6, 11-7).

Kim Høgsberg, Brønderslev – Morten Knudsen, Brønderslev, 3-1 (6-11, 11-9, 11-5, 11-9).
Allan Bentsen – Morten Knudsen, 3-1 (12-14, 11-9, 11-2, 11-9).
Kim Høgsberg – Carsten Egeholt, 3-2 (11-9, 11-6, 7-11, 10-12, 11-6).
Allan Bentsen – Kim Høgsberg, 3-0 (11-5, 11-3, 14-12).
Carsten Egeholt – Morten Knudsen, 3-2 (11-9, 8-11, 6-11, 11-7, 11-4).
Pulje 2
He Ke Yi, BTK 61 – Mads-Peter Jannings, Esbjerg, 3-2 (8-11, 11-8, 8-11, 12-10, 11-7).
Mads Sørensen, Brønderslev – Stephan Jensen, Køge Bugt, 3-2 (11-8, 11-13, 10-12, 11-5, 11-2).
Mads Sørensen – He Ke Yi, 3-1 (11-9, 9-11, 11-5, 11-7).
Mads-Peter Jannings – Stephan Jensen, 3-1 (11-8, 11-8, 7-11, 11-8).
Mads Sørensen – Mads-Peter Jannings, 3-1 (11-8, 9-11, 12-10, 15-13).
He Ke Yi – Stephan Jensen, 3-2 (10-12, 11-13, 11-5, 11-8, 12-10).
Semifinaler
Allan Bentsen – He Ke Yi, 4-2 (11-9, 6-11, 11-5, 5-11, 11-5, 11-4).
Mads Sørensen – Kim Høgsberg, 4-1 (11-6, 11-8, 9-11, 11-5, 12-10).
Finale
Allan Bentsen – Mads Sørensen, 4-2 (11-7, 5-11, 11-4, 8-11, 11-7, 15-13).
Hos kvinderne vandt Eldijana Bentsen.